Ana Sayfa Bilim Gündemi Viral hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç, koronavirüs kökenli MERS hastalığını da tedavi...

Viral hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç, koronavirüs kökenli MERS hastalığını da tedavi ediyor

3446

Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden biliminsanları tarafından yürütülen yeni çalışmaya göre, bir dönem salgın boyutuna ulaşan MERS hastalığının etmeni olan koronavirüs için bir antiviral ilaç geliştirildi. Aslında bu ilaç hali hazırda üretimde ve bazı virüs kökenli hastalıkların tedavisi için kullanılıyor. Remdesivir adlı bu ilacın, enfeksiyondan önce uygulanması durumunda MERS hastalığını önlediği, enfeksiyonun ardından uygulandığında ise hastaları iyileştirdiği kaydedildi.

Ulusal Sağlık Enstitüleri içerisinde yer alan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nde yapılan yeni çalışmada rhesus makak maymunları kullanıldı. Remdesivir maddesi, daha önceki deneylerde de virüslere karşı koruma için kullanılabilir bir madde olarak raporlanmıştı. Bu antiviral maddenin Ebola ve Nipah virüsleri ile enfekte olmuş maymunları etkin bir biçimde tedavi ettiği gözlenmişti. Ayrıca Remdesivir insanlarda Ebola virüsünün neden olduğu hastalığın tedavisi için de araştırılmış bir maddedir.

MERS-CoV (MERS koronavirüsü), ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen ve 2020 yılının başlangıcından bu yana bir salgına dönüşerek halk sağlığını küresel ölçekte tehdit eden SARS-CoV-2 (Wuhan koronavirüsü) ile yakından ilişkilidir.

Araştırmacılar, çalışma için üç adet deney grubu belirledi: MERS-CoV tarafından enfekte edilmeden 24 saat önce Remdesivir uygulananlar, enfeksiyondan 12 saat sonra tedavi edilenler ve hastalığın tedavi uygulanmadan nasıl ilerlediğinin gözlenebilmesi için kullanılan kontrol grubu. Biliminsanları altı gün boyunca bu canlılar üzerinde gözlem yaptı. Kontrol için kullanılan hayvanlar MERS koronavirüsünün neden olduğu solunum yolu hastalıklarının belirtilerini gösterdiler. Enfeksiyondan önce Remdesivir uygulanan canlılarda hastalık belirtisi yoktu. Kontrol grubundaki canlılara kıyasla vücutları içerisinde virüs çoğalması sınırlıydı ve akciğer hasarı yoktu. Enfeksiyonun ardından tedavi edilen hayvanlarda ise önemli ölçüde iyileşme gözlenmiştir. Bu canlılarda gözlenen hastalık, kontrol hayvanlarında gözlenenden daha az şiddetliydi. Dolayısıyla akciğer hasarı ve virüs çoğalması, kontrol grubuna kıyasla daha azdı.

MERS-CoV ilk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan’da ortaya çıktı. Aralık 2019’a kadar 2.499 enfeksiyon vakası olduğu raporlandı. Bu enfeksiyon vakalarının 861’i yaşamını yitirdi. Remdesivir’in hastalığın tedavisinde kullanılabileceği düşünülüyor. Biliminsanları, Çin’in Wuhan kentinden yayılmaya başlayan SARS-CoV-2 salgınının tedavisi için de Remdesivir’in kullanılabileceğini kaydediyor. Çin’deki biliminsanlarının Remdesivir’in klinik testleri üzerinde çalıştıkları da geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-02-remdesivir-mers-coronavirus-disease-monkeys.html
https://www.nih.gov/news-events/news-releases/remdesivir-prevents-mers-coronavirus-disease-monkeys

Önceki İçerik60 milyon yıllık dinozor fosilinde insanları da etkileyen bir hastalığa rastlandı
Sonraki İçerik28-29 Mart’ta Şişli Evrim Günleri düzenlenecek
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.