Ana Sayfa Bilim Gündemi Büyük Patlama’dan bu yana evrende görülen en büyük patlama!

Büyük Patlama’dan bu yana evrende görülen en büyük patlama!

2936

Samanyolu Galaksisi’nden uzak bir noktada bulunan galaksi kümesi üzerinde araştırmalarda bulunan biliminsanları, Büyük Patlama’dan bu yana görülen en büyük patlamayı kaydetti. Söz konusu patlama, yüz milyonlarca ışıkyılı uzaklıkta yer alan bir galaksinin merkezindeki karadelikten geldi. Patlama sonucunda, şimdiye kadar raporlanan (Büyük Patlama’dan sonraki) en büyük patlamanın beş katı daha fazla enerji yayılımı gerçekleşti.

Son derece güçlü olan bu patlama, Dünya’dan yaklaşık 390 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan Ophiuchus gökada kümesinde meydana geldi. Gökada kümeleri, binlerce gök adayı içeren ve bünyesinde karanlık madde ile sıcak gazlar bulunduran, Evren içerisindeki en büyük yapılardır.

Çalışmaya katılan gökbilimcilerden Profesör Melanie Johnston-Hollitt, etkinliğin olağanüstü enerjik bir yapı taşıdığını söyledi ve ekledi: “Daha önce galaksilerin merkezlerinde de patlamalar yaşandığını gördük ancak söz konusu patlama gerçekten oldukça büyük bir patlamadır. Bu patlamanın neden bu kadar büyük bir etki taşıdığını bilmiyoruz ancak patlama çok yavaş gerçekleşti. Yüz milyonlarca yıldan fazla süren ağır çekimdeki bir patlama gibi.”

Patlama öylesine güçlüydü ki, karadelik yapısını çevreleyen yüksek sıcaklıktaki gaz tabakasında boşluk oluşturdu. Çalışmanın başyazarı Dr. Simona Giacintucci, patlamayı 1980 yılında St. Helens Dağı’nın patlamasına benzetti. St. Helens Dağı patladığında dağın tepesi gövdeden ayrılmıştı. Profesör Johnston-Hollitt, karadeliği çevreleyen gaz yapısındaki boşluğun daha önce X-ışını teleskoplarında görüldüğünü ifade etti.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200227114459.htm

Önceki İçerikSinir sistemimiz alışkanlıkları nasıl oluşturur?
Sonraki İçerikBüyük gezegenler yaşam için elverişli olabilir mi?
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.