Ana Sayfa Bilim Gündemi Büyük gezegenler yaşam için elverişli olabilir mi?

Büyük gezegenler yaşam için elverişli olabilir mi?

666

Gökbilimciler, Dünya’dan iki kat daha büyük olan ve yaşanılabilir olduğu düşünülen bir gezegen keşfettiler. Dünya dışında yaşanılabilir gezegen arayışı Dünya’dan önemli ölçüde büyük olan gezegenlerde yoğunlaştı.

Cambridge Üniversitesi’nden biliminsanları K2-18b olarak adlandırılan gezegenin kütle, yarıçap ve atmosfer verilerini inceledi. Biliminsanlarına göre bu gezegen, yaşanılabilir bir gezegen olarak nitelendirilebilir. Gezegenin atmosfer yapısının hidrojence zengin olduğu ve sıvı su barındırma ihtimalinin yüksek olduğu ifade ediliyor. Çalışmanın çıktıları, The Astrophysical Journal Letters portalında yayınlandı.

Dünya’dan 124 ışıkyılı uzaklıkta yer alan ve K2-18b olarak adlandırılan gezegenin yarıçapı, Dünya’nın yapıçapından 2.6 kat daha büyüktür ve gezegenin kütlesi ise Dünya’nın kütlesinin 8.6 katıdır. Bu gezegenin sıcaklık verilerinin gezegende sıvı suyun var olmasını sağlayacak durumda olduğu ifade edildi. Böylelikle bu gezegende yaşam için bir avantaj gelişmiş olabilir. İki farklı ekip tarafından yapılan araştırmalarda, hidrojence zengin durumda olan atmosferde su buharının tespit edildi. Bu durumla birlikte gezegenin atmosfer yapısının kapsamı ve gezegenin iç mekan yapısının koşulları netlikle bilinmemektedir.

Cambridge Astronomi Enstitüsü’nden Dr. Nikku Madhusudhan, “Birkaç Dünya dışı gezegenin atmosferinde su buharı tespit edildi. Ancak gezegenler yaşanabilir bir bölgede olsalar bile bu durum yüzeyde yaşam koşullarının var olduğu anlamına gelmez. Bir gezegenin yaşanabilir olarak adlandırılması için gezegenin hem atmosfer yapısı hem de içyapısı incelenmelidir. Özellikle de atmosferin altında sıvı suyun bulunup bulunmadığı hakkında kapsamlı bir anlayış geliştirmek önemlidir” açıklamalarında bulundu.

Araştırmacılar atmosfer koşullarını incelediler ve su buharı ile hidrojene ilişkin verileri raporladılar. Ayrıca metan ve amonyak gibi kimyasalların atmosfer içerisindeki oranına da baktılar. Buna göre bu ve benzeri kimyasalların atmosfer içerisindeki oranı beklenenden daha düşük durumda.

Ekip daha sonra, atmosferin özelliklerini gezegenin içyapısını tahmin etmek için kullandı. Biliminsanları atmosferdeki hidrojen moleküllerinin oluşturduğu ağın boyutunu inceleyerek hidrojenin gezegen içerisinde ne kadar derine indiğini değerlendirmek için kullandı. Bu çalışma, Dünya’dan önemli ölçüde büyük olan ve yaşanılabilir koşullar taşıyan gezegenlerin araştırılması için bir basamak olabilir.

Kaynak: SCIENCE DAILY

Önceki İçerikBüyük Patlama’dan bu yana evrende görülen en büyük patlama!
Sonraki İçerikBeynimiz nefes alma ritmini, her bir nefese özgü olarak değiştiriyor
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.