Ana Sayfa Bilim Gündemi Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs Türkiye’de!

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs Türkiye’de!

10257

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Mart günü saat 01.00’de yaptığı basın açıklamasıyla Türkiye’deki COVID-19 enfeksiyonu vakalarına ilişkin bilgi verdi.

“Koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı”
Sağlık Bakanı, Türkiyede gözlenen koronavirüs enfeksiyonu vakalarına ilişkin olarak “İnsanların ülkeden ülkeye seyahat halinde olduğu bir dünyada salgınlar yayılabiliyor. Dünyayla ilişkimizi tümden kesebilseydik şu anda karşınızda olmazdım. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın testi pozitif çıktı. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır” açıklamalarında bulundu.

Bakan Koca, hasta mahremiyetini gerekçe göstererek detaylı bilgi vermedi. Koronavirüs enfeksiyonunun hangi ilde gözlediği bilinmiyor.

İzinler iptal edildi
Sağlık Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Covid-19 salgını sebebiyle Genel Müdürlüğümüz, merkez ve taşra teşkilatında çalışan tüm personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri iptal edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün son raporuna göre dünya genelindeki enfeksiyon vakalarının sayısı 113.702’ye çıkmış durumda. 10 Mart gününe ilişkin rapora göre 109 ülkede yeni koronavirüs kökenli COVID-19 hastalığına rastlandı. Dünya genelinde 4012 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Önceki İçerikSARS-CoV-2 virüsü akciğer hücrelerine nasıl bağlanır?
Sonraki İçerikKoronavirüs salgını 10 Mart raporu | Wuhan koronavirüsü Türkiye’de!