Ana Sayfa Bilim Gündemi İtalya’da yaşayan Kıbrıslı genç, ülkedeki durumu anlatarak diğer ülkeleri uyardı

İtalya’da yaşayan Kıbrıslı genç, ülkedeki durumu anlatarak diğer ülkeleri uyardı

8237

Koronavirüsün yayılımının en yüksek boyutlara ulaştığı ülkelerden biri olan İtalya’dan yeni vaka bildirimleri ve ölüm haberleri gelmeye devam ediyor. İtalya’nın Milano kentinde yaşayan Kıbrıslı bir genç çektiği video ile ülkedeki güncel duruma ilişkin bilgiler veriyor.

Tıp okuduğunu ve dördüncü sınıfta olduğunu belirten genç videoda ülkede süren karantinadan bahsediyor. Virüsün yayılımına dair İtalya’da seferberlik durumunun olduğunu belirten genç, İtalya’nın hem ülke yönetimi bazında hem de toplum bazında koronavirüse karşı önlem almada geç kaldığını belirtiyor ve İtalya’da toplumun ya panik olduğunu ve paniği yaydığını ya da koronavirüsü ciddiye almayarak normal yaşamına devam ettiğini anlatıyor. “Panik olmamak ve mücadele etmek gerekirken aynı zamanda da bu tehdidi küçümsememek gerekirdi” diyen ve önlemlerin sıkı bir biçimde alınmasını gerektiğini ifade eden genç, “Panik veya rehavetin yerini rasyonalitenin, bilimin ve sorumluluğun alması gerekir. İnsanlar bunu yapmakta gecikti ve ben de bunu size kapalı haldeki bir şehirden söylemek zorunda kaldım” açıklamalarında bulunuyor. Genç, bilgileri güvenilir kaynaklardan alınması gerektiğini vurguluyor.

İtalya’da güncel duruma ve hükümet ile toplumun almakta geciktiği önlemlerde dair esaslı bir aktarım yapan gencin videosunu bağlantıyı kullanarak izleyebilirsiniz.

Önceki İçerikİtalya gözlemleri: İtalya’nın koronavirüs ile imtihanı
Sonraki İçerikKoronavirüs salgını 11 Mart raporu | Dünya Sağlık Örgütü’nden pandemi ilanı