Ana Sayfa Bilim Gündemi Çin, İtalya’ya 9 uzman ve 31 tonluk tıbbi malzeme gönderdi

Çin, İtalya’ya 9 uzman ve 31 tonluk tıbbi malzeme gönderdi

3472
Çin'den İtalya'ya giden 9 uzman ve sağlık personeli (Kaynak: CGTN).

Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan kentinden dünyaya yayılan koronaviürs enfeksiyonlarına ilişkin Çin’de başarılı bir mücadele sürüyor. Dünya Sağlık Örgütü, Çin’de süren mücadelenin dünya geneline yayılımın sınırlandırılması açısından çok kritik olduğunu belirterek Çin’i verdiği mücadele nedeniyle kutladı.

Koronavirüs kaynaklı COVID-19 hastalığına karşı Çin’de mücadele veren 9 sağlık personeli ve uzman, İtalya’da ciddi boyutlarda yayılım gösteren COVID-19 hastalığı ile mücadele’de İtalya’da destek olmak için ülkeye gitti. Uzmanların İtalya’ya gidişindeki temel amaç, virüsle mücadele için gerekli olan salgın önlem ve koruma çalışmaları için İtalya’ya yol göstermek. Çin’den İtalya’ya giden uzmanlar yoğun bakım ünitesi, 100.000 maske, koruyucu kıyafetler ve 50.000 tanı kitini de içeren 31 tonluk tıbbi malzemeyi İtalya’ya götürdü. Çin’in Ankara Büyükelçiliği, konuya ilişkin bilgi vererek “Shanghai ve Roma’nın arası 10.000km, fakat gösterdikleri gayret ondan da büyük! Çinli doktorlardan oluşan ekip İtalya’nın COVID19 ile mücadelesine katkıda bulunmaya hazır!” açıklamalarında bulundu.

“Biz, Sichuanlı insanlar, iyiliğin karşılığını vermek istiyoruz”

Çin’in Hubei eyaletinde bulunan birkaç kent dışında Çin’in diğer eyalet ve kentlerinden enfeksiyon vakası bildirimleri gelmiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün 12 Mart gününe ilişkin olarak yayınladığı raporda 12 Mart günü Çin’den sadece 26 vaka bildirimi yapıldığı belirtildi. 12 Mart günü dünya genelinden yapılan vaka sayısı bildirimi ise 6703 seviyesinde.

Çin’den İtalya’ya giden tıbbi yardımlar
(Kaynak: CGTN).

İtalya’da ciddi boyutlarda yaşanan SARS-CoV-2 salgınının başlangıcında ülke yönetimi, üye ülkelerinden olduğu Avrupa Birliği’nden maske yardımı istemiş ancak Avrupa Birliği’nden olumlu bir dönüş alamamıştı. Çin’in Ulusal Televizyonu tarafından yapılan açıklamada, “2008 yılında Çin’in Sichuan kentini vuran büyük depremin ardından İtalya, ülkeye 14 doktor göndererek 900 hastanın tedavi edilmesine yardım etmişti. Şimdi Sichuan kentinden doktorlar İtalya’ya gidiyor. ‘Biz, Sichuanlı insanlar, bu iyiliğin karşılığını vermek istiyoruz.’” ifadelerine yer verildi.

Önceki İçerikKoronavirüs Türkiye’de | Sağlık Bakanı ikinci vakayı açıkladı
Sonraki İçerikYa bilim ya yıkım! Ya kapitalizm ya insan!