Ana Sayfa Bilim Gündemi Koronavirüs salgını 12 Mart raporu | Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda

Koronavirüs salgını 12 Mart raporu | Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda

2435

Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde yayılım gösteren koronavirüs enfeksiyonlarına ilişkin olarak her gün rapor yayınlayarak vaka sayısına ilişkin güncel verileri paylaşıyor. DSÖ’nün 12 Mart günü yayınladığı rapora göre dünya genelinden 125.048 enfeksiyon vakası bildirimi yapıldı. Enfeksiyon vakalarının 6729 tanesi Dünya Sağlık Örgütü’nün bir önceki raporunu yayınladığı 11 Mart’tan sonra geldi. Bu durum virüsün dünya genelindeki yayılım sıklığını gözler önüne seriyor. Dünya genelinde 4613 koronavirüs enfeksiyonu kaynaklı ölüm vakası yaşandı. 11 Mart günü yayınlanan bir önceki rapordan sonra 321 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Çin’de durum ne?

SARS-CoV-2 virüsü ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı. Çin’de sürdürülen başarılı salgın önleme çalışmaları neticesinde Çin’den bildirilen vaka sayılarında azalma yaşanıyor. Salgının ilk günlerinde Çin’den binlerce vaka bildirimi yapılırken, 12 Mart günü sade 26 vaka bildirimi yapılmış. 12 Mart günü bildirilen 11 ölüm ile birlikte Çin’de toplam ölü sayısı 3173’e yükseldi.

Çin, İtalya’ya 9 uzman ve 31 tonluk tıbbi malzeme gönderildi

Koronavirüs kaynaklı COVID-19 hastalığına karşı Çin’de mücadele veren 9 sağlık personeli ve uzman, İtalya’da ciddi boyutlarda yayılım gösteren COVID-19 hastalığı ile mücadele’de İtalya’da destek olmak için ülkeye gitti. Uzmanların İtalya’ya gidişindeki temel amaç, virüsle mücadele için gerekli olan salgın önlem ve koruma çalışmaları için İtalya’ya yol göstermek. Çin’den İtalya’ya giden uzmanlar yoğun bakım ünitesi, 100.000 maske, koruyucu kıyafetler ve 50.000 tanı kitini de içeren 31 tonluk tıbbi malzemeyi İtalya’ya götürdü.

Çin, İtalya’ya 9 uzman ve 31 tonluk tıbbi malzeme gönderdi

Virüsün Çin dışındaki yayılımı ne durumda?

Çin dışında toplamda 44.067 enfeksiyon vakası kaydedildi. Vakaların 6703 tanesi 11 Mart günü yayınlanan bir önceki rapordan sonra bildirilmiş. Virüsün Çin dışındaki yayılımında artış yaşanıyor. Dünya genelindeki ölümlerde de artış yaşandığı bildirildi. 12 Mart gününe kadar 1440 ölüm vakası gerçekleşmiş, bu ölümlerden 310 tanesi bir önceki rapordan sonraki 24 saat içerisinde gerçekleşmiş.

İtalya, İran, ABD…

İran, virüsün dünya genelinde yayılımın sürdürdüğü ülkelerden biri. İran’da toplam vaka sayısı 9000’e çıkmış durumda. Bu vakaların 958 tanesi bir gün önce yayınlanan rapordan sonra bildirilmiş. İran’da toplamda 354 kişi koronavirüs enfeksiyonu sebebiyle yaşamını yitirmiş ve bu ölümlerin 63 tanesi bir günde gerçekleşmiş.

Rapora göre yayılımın hızla sürdüğü ülkelerden bir diğeri İtalya. Ülkede toplamda 12.462 enfeksiyon vakası gözlenmiş durumda. Sadece 12 Mart günü 2313 enfeksiyon vakası bildirilmiş. İtalya’da toplam 827 kişi COVID-19 hastalığı nedeniyle yaşamını yitirmiş ve bu ölüm vakalarının 196’sı 12 Mart günü gerçekleşmiş.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda Amerika’daki vaka sayısının 987 olduğu belirtiliyor. Ancak ABD’deki durumun çok daha büyük bir kapsama sahip olduğu ifade ediliyor. Washington’da ve New York’ta olağanüstü hal ilan edildiği açıklandı. Amerika’daki test oranının düşüklüğü ve sağlık sisteminin halk yanlısı olmaması nedeniyle vaka sayısında astronomik artışların olması bekleniyor. DSÖ, kendisine bildirilen enfeksiyon vakalarını raporlaştırıyor. ABD’de test oranının düşüklüğü nedeniyle henüz tespit edilememiş, dolayısıyla açıklanmamış vakalar DSÖ’nün raporunda yer almıyor.

Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda

Dünya Sağlık Örgütü’nün 12 Mart raporuna göre dünya genelinde 117 ülkede koronavirüs kaynaklı enfeksiyon vakalarına rastlandı. Bu ülkelerden dört tanesi bir önceki raporda bulunmuyor. Söz konusu ülkelerden biri de Türkiye. 11 Mart’ta günün ilk saatlerinde açıklamalarda bulunan Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkede görülen ilk koronavirüsü vakasını duyurmuştu. Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü’nün 12 Mart raporunda yer aldı.

Kaynak: WHO


Koronavirüs salgını 11 Mart raporu | Dünya Sağlık Örgütü’nden pandemi ilanı

Koronavirüs salgını 10 Mart raporu | Wuhan koronavirüsü Türkiye’de!

Önceki İçerikYa bilim ya yıkım! Ya kapitalizm ya insan!
Sonraki İçerikTürkiye Psikiyatri Derneği’nden Uzm. Dr. Şahut Duran: Salgın dönemlerinde kaygı ve bilinmeyene karşı korku öne çıkıyor