Ana Sayfa Bilim Gündemi Koronavirüs küresel salgını 16 Mart raporu | DSÖ: Çin dışından gelen vaka...

Koronavirüs küresel salgını 16 Mart raporu | DSÖ: Çin dışından gelen vaka sayısı Çin’deki vaka sayısını aştı

475

Dünya Sağlık Örgütü’nün 16 Mart gününe ilişkin vaka bildirimlerinin yer aldığı raporuna göre, sadece 16 Mart günü 13.903 enfeksiyon vakası bildirimi yapıldı. Dört yeni bölgenin daha eklenmesiyle birlikte COVID-19 hastalığının görüldüğü bölgelerin sayısı 151’e çıktı. Dünya genelindeki ölümler 862 artışla 6606’ya yükseldi.

Dünya Sağlık Örgütü raporunda “Çin dışındaki toplam vaka ve ölüm sayısı, Çin’deki toplam vaka sayısını aşmıştır. Bugünden itibaren, Çin’den gelen toplam vakalar artık ayrı ayrı ele alınmayacak” ifadelerine yer verdi. DSÖ her gün yayınladığı raporda Çin’in eyaletlerinden ve şehirlerinden gelen vaka ve ölüm bildirimlerini ayrıntılı olarak tablolaştırıyordu. Çin dışındaki yayılımın artması ve Çin’den gelen vaka bildirimi sayısının azalması ile birlikte DSÖ, Çin’den gelen vakaları ayrıntılı olarak tablolaştırmayacak.

Dünya’daki yayılım ne durumda?

Koronavirüs kökenli COVID-19 hastalığı Avrupa’daki yayılımını sürdürüyor. Avrupa’da SARS-CoV-2 virüsünden en çok etkilenen ülke İtalya, 16 Mart günü İtalya’dan 3590 vaka bildirimi yapılmış. İtalya’daki toplam vaka sayısı 24.747’ye yükseldi. İtalya’daki ölümler bir günde 368 kişi arttı. Ülkedeki toplam ölüm vakası 1809’a yükseldi. Virüsün Avrupa’daki yayılımı konusunda İtalya’yı İspanya takip ediyor. İspanya’daki toplam vaka sayısı 7753 seviyesinde. İspanya’daki vaka sayısının 2000’i bir gün içerisinde tespit edilip DSÖ’ye bildirilenlerden oluşuyor.

İspanya’nın ardından Fransa ve Almanya geliyor. Fransa’dan toplam 5380 vaka bildirimi yapılmış. Vaka bildiriminin yaklaşık bin kadarı bir gün içerisinde kaydedilmiş. Almanya’da ise sadece 16 Mart günü 1043 enfeksiyon vakası bildirimi yapılmış durumda. Almanya’daki toplam vaka sayısı ise 4838’e yükseldi.

DSÖ’nün 16 Mart raporuna göre Çin’den bir gün içerisinde 29 enfeksiyon vakası ve 14 ölüm bildirimi yapıldı. Çin’deki toplam enfeksiyon vakası sayısı 81.077, toplam ölüm vakası ise 3218 seviyesinde. Dünya genelinde yayılımın en çok yaşandığı yerlerden bir diğeri ise İran, ülkeden gelen toplam enfeksiyon vakası bildirimi 14.991 düzeyinde. Vakaların 2262’si sadece 16 Mart günü bildiren vakalardan oluşuyor. İran’da koronavirüs kaynaklı ölümlerin sayısı 853, bu verinin 245’i 16 Mart günü DSÖ’ye bildirilmiş.

Amerika, durumu en çok merak edilen ülkelerden biri. Amerika’daki sağlık sisteminin sağladığı olanakların oldukça sınırlı oluşu, testlerin ücretlendirilmesi ve benzeri uygulamalar nedeniyle ülke genelindeki yayılımın hangi boyuta ulaştığı net değil. Amerika 16 Mart günü DSÖ’ye vaka bildirimi yapmamış, ABD’deki toplam vaka sayısı ise 1678’e ulaşmış durumda.

Türkiye’deki durum: Vaka sayısı 47’ye yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Bugün 29 yeni tanı kondu. Yeni tanı konanlarla birlikte toplam hasta sayımız 47 oldu. Son 29 vakanın tamamı doğrudan veya dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslıdır, 3’ü Umreden döndü. Yurt dışı teması risk olmaya devam edecek. Tedbirleri sıkı uygulayalım” ifadelerine yer verdi.

Koronavirüs pandemisi | Türkiye’deki vaka sayısı 47’ye yükseldi!

Önceki İçerikKoronavirüs pandemisi | Türkiye’deki vaka sayısı 47’ye yükseldi!
Sonraki İçerikDİSK’ten salgının sosyal tahribatına karşı alınması gereken altı acil önlem