Ana Sayfa Bilim Gündemi Yüzümüze dokunmamak neden bu kadar zor?

Yüzümüze dokunmamak neden bu kadar zor?

581

Yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) dünyaya yayılım gösterirken insanlar çeşitli tedbirler alarak virüsün yayılımını kontrol altında tutmaya çalışıyor. Örneğin birbirlerinden en az 1.8 metre uzakta bulunuyor, sosyal mesafelenmeye dikkat ediyor ve yüzlerine dokunmaktan kaçınıyor.

Burnumuz veya göz çevremiz kaşındığında, temas etmememiz gerektiğini söylemek bunu uygulamaktan daha kolaydır. Yüzümüze dokunmamamız gerektiğini belirten profesyoneller bile bu dürtüden kurtulamaz. Örneğin, 2015 yılında Amerikan Enfeksiyon Kontrol Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi konusunda eğitim alan tıp fakültesi öğrencileri bile ders sırasında 23 kez yüzlerine dokundu.

Peki, yüzümüze dokunmayı bırakmamız neden bu kadar zor? Kentucky Anksiyete ve İlişkili Bozukluklar Merkezi’nin yöneticisi olan psikolog Kevin Chapman, “Yüze dokunmak en yaygın alışkanlıklardan biridir” açıklamalarında bulundu. Yüz çevresine dokunmak insanlara öğretilmiş bir davranıştır: İnsanlar makyaj yaparken, dişlerini fırçalarken, diş ipi kullanırken veya saçlarını düzeltirken yüzlerine de sık sık dokunurlar. Bu rutin, mikroplarla bezeli bir markette gözlerimizi ovuşturmak gibi daha istemsizce yapılan hareketlere taşınır.

Chapman, “Aynı zamanda yüzümüzün açık bir şekilde görünür olmasını sağlamak bir alışkanlıktır” açıklamalarında bulundu. Yüzüne dokunmak insanların görünüşlerini düzeltmelerine olanak sağlar. Bu nedenle de yüzümüze dokunma eğilimi içindeyizdir.

Yüze dokunmak pek çok insan için kötü bir alışkanlık da olsa, kaygı bozukluğu olan insanlar için daha kötü olabilir. Çünkü yüksek nevrotiklik seviyesindeki insanlar, tırnaklarını yemek veya saçlarına dokunmak gibi vücut odaklı olan ve tekrarlayan davranışlar sergileyebilirler. Beyin fonksiyonları üzerine yayın yapan bir dergide 2014 yılında yayımlanan araştırmaya göre, insanlar stresli zamanlarda kendilerini rahat hissetmek için de yüzlerine dokunuyorlar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), yeni tip koronavirüsün yayılımını önlemek için önerilerden birinin burna, ağza ve göz çevresine dokunmamak olduğunu yineliyor: Kirlenmiş bir yüzeye dokunursanız, ellerinizi su ve sabun ile temizlemeyi ve el dezenfektanı kullanmayı unutmayın.

“İnsanlar, yüzlerine dokunmaktan kaçınmaya çalıştıklarında bunu daha sık yapma eğilimine girebilirler” dedi Chapman ve şöyle devam etti: Alışkanlığı kırmak için yüzünüze her dokunduğunuzda farkındalığınızı artırın.

Kaynak: https://www.livescience.com/why-hard-to-stop-touching-face.html

Önceki İçerikKorona antikorları hayat kurtarır mı?
Sonraki İçerikKoronavirüs küresel salgını | Türkiye’de vaka sayısı 10.000’i aştı
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.