Ana Sayfa Bilim Gündemi Zürafalar nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlılar arasında

Zürafalar nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlılar arasında

1036

Yasadışı avlanma ve doğal yaşam alanlarının yok edilmesi devam ettiği sürece, hayvan popülasyonları hızla azalacak.

Birçok hayvan yavaş yavaş nesli tükenmekte olan türler listesine giriyor ve bazıları da yok olmanın eşiğinde. Dünyanın dört bir yanından bu türleri kurtarmak için ellerinden gelen her şeyi yapma çabasında olan yaban hayatı koruma toplulukları varken, sürekli yasadışı avlanma ve doğal yaşam alanlarının yok edilmesi; filler, kaplanlar ve orangutanlar gibi hayvan popülasyonundaki hızlı düşüşün arkasındaki ana nedenlerdir. Yakın zamanlarda, iki zürafa alt türü, dünyada nesli tehlike altında olan hayvanlar listesine katıldı. Eritre, Gine, Burkina Faso, Nijerya, Malavi, Moritanya ve Senegal’in vahşi bölgelerinde nüfusu azalan Kordofan ve Nubian türleri zürafalar bu listede yer alıyor.

Zürafaların avlanması, tür devamlılığını tehlikeye atan durumlardan sadece biri.

Bu, zürafaların yüksek ihtimalle, tarihte ilk kez nesli tehlike altında olan hayvanlar listesine girişidir. The Irish Post’a göre, uzun boyunlu hayvanların sayısı sadece son otuz yılda yaklaşık yüzde 40 azaldı ve bu durum çoğunlukla bu canlıların yaşam alanlarındaki insan davranışlarından kaynaklanıyor. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan bir raporda, zürafanın “Asgari Kaygı” listesinden “Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi”ndeki “Zarar Görebilir”e taşındığı belirtiliyor. Yalnızca Afrika’da toplam dokuz zürafa alt türü var. Nesli tükenmekte olanlar listesinde yer almayan diğer yedi alt türün canlıları yavaş ama istikrarlı bir oranda artıyor. Yine de bu türler de yasadışı olarak avlanmakta olan hayvanlar arasında yer alıyor.

Zürafa sayısındaki azalmanın diğer nedenleri, tarım, madencilik ve Afrika’yı baştan sona içine alan yapılaşma faaliyetleridir. IUCN Türlerin Hayatta Kalma Komisyonu Eş Başkanı Dr. Julian Fennessy, “Zürafalar safaride, medyada ve hayvanat bahçelerinde yaygın olarak görülürken, korumacılar da dahil olmak üzere pek çok insan bu görkemli hayvanların sessizce yokoluşunun farkında değiller” dedi. Güney Afrika’daki zürafa popülasyonları durumu kotarıyorken, dünyanın en uzun hayvanının Doğu, Orta ve Batı Afrika’daki çeşitliliği ciddi derecede tehlike altında.

Fennessy, “Şu anda bilinen dokuz alt türden üçünün ‘Kritik Derecede Tehlikede’ veya ‘Tehlikede’ olarak kabul edilmesi şaşırtıcı gelebilir; ancak biz birkaç yıldır uyarı çanları çalıyoruz” dedi.

Rothschild’in Zürafa Projesi kapsamında 2010 yılında elde edilen bulgular, “yeni kopmuş kafaların ve zürafa kemiklerinin” her birinin kaçak avcılar için 140 dolarlık gelire kadar ulaşabileceğini açığa çıkardı. Yıllar yılı türlerin sayıları azalırken kaçak avlanmada azalma olmadığı için bu türleri bulmak zaman içinde zorlaştı. Aslına bakarsak fiyatın artışı da kaçak avlanma seviyesini arttırdı. Yasadışı avlanma, bu seviyelerde devam ederse gelecek nesilimiz hayvanat bahçelerinde bile bugün var olan birkaç türü göremeyebilir. Smithsonian Dergisi’ne göre, “Zürafalar, şehrin kendi doğal yaşam alanlarını işgal etmesi ve kaçak avcılık olmak üzere iki ana tehditle karşı karşıya kalıyor”. Kaçak avcılık giderek daha da büyük bir sorun haline geldi. Sağlıklı gıdanın olmadığı köylerde, köylüler etleri için hayvanları öldürüyor. Bunun yanı sıra, National Geographic’ten Jani Actman, birçok zürafanın sadece kuyrukları için katledildiğini ve bunun bir statü sembolü olarak kabul edildiğini söylüyor. Ayrıca zürafa kuyruklarının bazı kültürlerde “çeyiz olarak kullanıldığını” ekliyor. Bu gibi durumlarda, eğitim kaçak avcılığın durdurulmasında büyük rol oynayabilir.

Ancak yine de zürafalar için en büyük sorun kaçak avlanma ve doğal yaşam alanlarının işgal edilmesinden de öte bu sorunlara gereken önemin yıllardır verilmemesidir. Dr. Fennessy son olarak sözlerine şunu ekliyor:

“Hiç kimseden ses çıkmamasına gerçekten şaşırıyorum. Bu sessiz bir yok oluş. Türün bazı popülasyonlarında zürafa sayısı dört yüzden az. Zürafaların neslinin tükenmesi, herhangi bir goril veya dünyadaki hemen hemen her büyük memeli türlerinin yok oluşundan daha tehlikeli bir seyir izliyor.”

Kaynak: https://life.gomcgill.com/giraffes-are-now-on-the-list-of-endangered-animals-facing-extinction-humans-are-to-blame-for-this?fbclid=IwAR2k2svNNNR2Ytb33LwgSs2Pq8DIA-Wj3nB54Q0VmuIrbJ1fMoqAKQ1TDdI

Önceki İçerikÜnlü matematikçi Conway COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi
Sonraki İçerikÜniversitede mobbing görmenin psikolojisi üzerine notlar