Ana Sayfa Bilim Gündemi “Koronavirüs Zamanında Safsatalar” yayınları başladı: Salgını 5G teknolojisi mi tetikledi?

“Koronavirüs Zamanında Safsatalar” yayınları başladı: Salgını 5G teknolojisi mi tetikledi?

847

Koronavirüs küresel salgını sürecinde gerçeği yansıtmayan ve bilimsel olmayan pek çok bilgi medyada ve sosyal medyada gündem oldu. Koronavirüs küresel salgını süreci, safsataların birbiri ardına geldiği bir süreç olmayı sürdürüyor.

Biliminsanları, doğru ve bilimsel bilginin yayılması için olağanüstü bir çabanın içerisinde. Bilim ve Gelecek dergisi olarak küresel salgın sürecinde dile getirilen safsataları konunun uzmanı biliminsanları ile değerlendireceğiz.

“Koronavirüs zamanında safsatalar” başlıklı yayınlarımızın ilk konuğu olan Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Say ile “Salgını 5G teknolojisi tetikledi” safsatası üzerine konuştuk.

Yayın başlıkları: 5G ile salgın arasında bir ilişki var mı?

Prof. Dr. Cem Say ile yaptığımız yayında öne çıkan başlıklar:

– 5G teknolojisi nedir?

– 5G teknolojisi dünya genelinde hangi ülkelerde kullanılıyor? 5G teknolojisinin henüz kullanılmadığı ülkelerde de koronavirüsün varlığından söz edebiliyor muyuz?

– 5G sinyallerinin koronavirüsün aktifleşmesine neden olduğu öne sürüldü. Koronavirüs ile 5G arasında böylesi bir ilişki var mı?

– 5G teknolojisinin Covid-19 hastalığının semptomlarına neden olduğu da iddialar arasında. Bu iddiaya göre aslında koronavirüs yok, tüm semptomlar 5G teknolojisinden kaynaklanıyor. 5G teknolojisi bu semptomların kaynağı olabilir mi?

– 5G teknolojisinin insanların zihinlerinin yönetilmesi için kullanıldığı iddiası…

– Bilimsel olmayan bilgiler, safsatalar bir anda kabul görebiliyor, neden?

Önceki İçerikAlbert Einstein; bir radikal…
Sonraki İçerikDünyayı değiştiren ders