Ana Sayfa Bilim Gündemi Jüpiter’in en net fotoğrafı yakalandı

Jüpiter’in en net fotoğrafı yakalandı

1587

Gökbilimciler, kullandıkları farklı bir teknik ile (“lucky imaging”) Jüpiter’in çehresine ilişkin yeni bir görüntü yakaladılar. Çalışma, Jüpiter’in yeryüzüne dair en yüksek çözünürlüklü görüntüleri içeriyor.

Gemini Rasathanesi’nin Hawaii’de bulunan ve etkinlik göstermeyen Mauna Kea Yanardağı üzerindeki Kuzey Teleskopu’ndan elde edilen gözlemler, Jüpiter’in buz ve sıvı yapıdaki bulutlarının etrafında oluşan fırtına sistemlerini ve yıldırımları ortaya koyuyor. Elde edilen görüntüler, Jüpiter’in kalın bulut örtüsünün içerdiği boşluklarda parlayan sıcak ve derin katmanları gösteriyor.

Araştırma ekibinin yürütücüsü olan, Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden Michael Wong, “Gemini’den elde edilen veriler kritik öneme sahipti ve veriler Jüpiter’in bulutlarında derinlemesine araştırma yapmamıza yardımcı oldu” açıklamalarında bulundu.

Çalışma sırasında kullanılan teknik, çok sayıda kısa pozlama elde edilmesini ve Dünya’nın atmosferi kısa bir süreliğine stabil tutulduğunda en net görüntünün yakalanmasını sağlar. Elde edilen görüntüler, Jüpiter’in en net kızılötesi görüntüleridir.

Kaynak: THE GUARDIAN

Önceki İçerikHangi fiyata nasıl bir nükleer santral?
Sonraki İçerikEnder Helvacıoğlu anlatıyor: Bilimsel düşünce ve bilimsel yöntem nedir?
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.