Ana sayfa Bilim Gündemi Nano ölçekli görselleştirme: Bir hücrenin yapısına odaklanmak

Nano ölçekli görselleştirme: Bir hücrenin yapısına odaklanmak

485

Biliminsanları, beynin görme ile ilgili korteksinin primer bölgesinde bulunan dendritlerin üç boyutlu ve yüksek çözünürlüklü görüntüsünü elde etti.

ABD’deki Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir teknik ile Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların daha iyi araştırılması sağlanabilecek. Söz konusu görüntüleme tekniği, nano ölçekli yapıların görüntülenmesini de sağlıyor.

Nature Methods dergisinde yayınlanan makalede ele alınan görüntüleme teknolojisi, biyomoleküllerin konumlarının hassasiyetle belirlenmesini sağlıyor. Böylelikle hücrelerin ve dokuların yapısı yüksek çözünürlüklü ve aslına uygun olarak elde edilebiliyor.

Makalenin yazarlarından Fang Huang, “Elimizdeki güncel teknolojik imkanlar, bir hücre veya dokuyu doğrudan moleküllerin ürettiği sinyaller üzerinden ölçmemize izin veriyor. Tekniği kullanarak moleküllerin konumlarını tek tek ve yüksek hassasiyetle ölçebiliriz, görüntüyü doğrulukla saptayabiliriz” açıklamalarında bulundu.

Araştırmacılar, görüntüleme tekniklerinin gelişimiyle birlikte sinir sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisi için yeni teknikler geliştirilebileceğini ifade ediyor.

Kaynak: https://cosmosmagazine.com/technology/looking-inside-a-cell