Ana sayfa Bilim Gündemi Yeni doğmuş bir bebek embriyonik kök hücre kullanılarak tedavi edildi

Yeni doğmuş bir bebek embriyonik kök hücre kullanılarak tedavi edildi

689

Japonya’da doktorlar embriyonik kök hücrelerden türetilen karaciğer hücrelerini yeni doğmuş bir bebeğe nakletti. Dünyada bir ilk olan uygulama, 0-12 ay bebekler için yeni tedavi seçenekleri sağlayabilir.

Yenidoğan üre döngüsü bozukluğuna sahipti, hastalık nedeniyle yenidoğanın karaciğeri zehir etkisi taşıyan amonyağı parçalayamıyordu. Ancak henüz altı günlük olan bir bebek, karaciğer nakli yapılabilmesi için çok küçüktü. Genellikle üç ila beş aylık ve yaklaşık altı kilogram ağırlığındaki bebekler için nakil güvenli bulunmaktaydı.

Çocuk Sağlığı ve Gelişim Ulusal Merkezi’nden doktorlar, bebek nakil için yeterli büyüklüğe ulaşana kadar embriyonik kök hücrelerden üretilen 190 milyon karaciğer hücresini bebeğin karaciğerinin kan damarlarına enjekte etmeye, böylelikle bir tür “köprü tedavisi” denemeye karar verdi.

Enstitünün basın açıklamasında tedaviden sonra “hastanın kan amonyak konsantrasyonunda bir artış yaşanmadı ve hasta bir sonraki tedaviyi başarıyla tamamlayabildi” ifadelerine yer verildi. Tedavinin bir sonraki aşaması karaciğer nakliydi. Nakil için gerekli duruma gelen bebeğe babasından karaciğer nakli yapıldı ve bebek doğumdan altı ay sonra taburcu edildi. Enstitü, “Çalışmanın başarısı, karaciğer hastalığı olan kişilerin tedavisinde embriyonik kök hücrelerin kullanılabileceğini gösteren dünyanın ilk klinik girişiminde yöntemin güvenilirliğinin gösterilmiş olmasıdır” dedi.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-05-japan-newborn-liver-stem-cells.html