Ana Sayfa Bilim Gündemi Doğu Anadolu Fayı’nın Erkenek ve Pazarcık faylarına dikkat!

Doğu Anadolu Fayı’nın Erkenek ve Pazarcık faylarına dikkat!

1691

5 Haziran 2020’de Malatya Pütürge’de yerel saatle 21:06 da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem, 24 Ocak 2020 günü Sivrice-Doğanyol merkezli (Elazığ-Malatya) 6.8 büyüklüğünde depremin devam eden artçı deprem etkinliği ile ilgilidir. 24 Ocak 2020’de Sivrice Gölü ile Pütürge arasında kırılan ve 6.8 büyüklüğünde deprem yaratan Pütürge Fayı halen artçı deprem etkinliğini sürdürmektedir.

Doğu Anadolu Fayı birçok fay parçalarına sahiptir ve MTA’nın sınıflamasına göre bu parçalar Bingöl’den itibaren 1. Palu-Bingöl Fayı, 2. Pütürge-Sivrice Fayı, 3. Erkenek Fayı, 4. Pazarcık Fay’larıdır (Şekil). Pütürge-Sivrice Fayı, Karlıova’dan başlayıp Hatay, Kırıkhan’a kadar uzanan ve Türkiye’nin ikinci en büyük fayı olan Doğu Anadolu Fayı’nın bir parçasıdır ve 1908’den bu yana 6.0’dan büyük bir deprem oluşturmamıştı.

En son 24 Ocak 2020 tarihinde Pütürge-Sivrice Fayı’nın harekete geçip 6.0 büyüklüğünde bir deprem oluşturması suretiyle Bingöl’den Pütürge’ye kadar Doğu Anadolu Fayı’nın bu bölgesinde biriken deprem enerjisinin önemli bir bölümünü açığa çıkmış olmaktadır. Ancak Pütürge’nin daha güneyinde kalan fay parçaları, yani Erkenek ve Pazarcık fayları son 200 yıldır büyük deprem oluşturmamışlardır. Halen hareket eden ve artçı depremler yaratan Pütürge-Sivrice Fayı’nın 24 Ocak 2020’de hareket geçmesi nedeniyle Erkenek Fayı üzerinde tektonik gerilim (stres) artmış olması olasılığı çok yüksektir.

Yakın gelecekte Erkenek ve Pazarcık Fayları üzerinde bulunan yerleşmelerin deprem risklerini azaltmak merkezi ve yerel yönetimlerin öncelikli görevlerden biridir. 24 Ocak 2020’de Doğu Anadolu Fayı üzerinde 6.8 büyüklüğündeki Pütürge-Sivrice depreminin çevre il, ilçe ve köylerde ne tür acı kayıplara ve sonuçlara neden olduğu herkesin malumudur.

Önceki İçerikKaybedilen görme duyusu gen terapisi ile geri döndürülebilir mi?
Sonraki İçerikSolucanlar, kendilerini yaşamın erken evrelerinde ölüme programlayabiliyor