Ana Sayfa Bilim Gündemi Tüberküloz etmeni olan bakteriler birlik halindeyken daha uzun süre hayatta kalıyor

Tüberküloz etmeni olan bakteriler birlik halindeyken daha uzun süre hayatta kalıyor

567

Tüberküloz hastalığına neden olan Mycobacterium tuberculosis bakterileri birlik halindeyken kendilerini daha iyi koruyabiliyor, daha uzun süre hayatta kalabiliyor ve bu şekilde havada daha uzun süre taşınabiliyor.

Scientific Reports dergisinde yayınlanan çalışmada biliminsanları, havadaki küçük parçacıkların patojenlerin yayılımına katkı sağlayan biyofiziksel özelliklerini inceledi. Enfeksiyonun “başarısı”, diğer pek çok durumun yanı sıra, patojenlerin hastalık yapıcı etkileri azalmadan önce havada bulunabileceği mesafe ile de ilgilidir. Bireysel –tekil- mikobakteriler daha küçük ölçekli aerosoller (bir katının veya bir sıvının gaz ortamı içerisinde dağılması) oluşturarak havada daha uzun mesafeler kat etseler de, birbirlerine bağlı olan mikobakteriler daha uzun süre hayatta kalırlar.

Biliminsanlarının yeni araştırması, mikobakteriler tarafından enfekte edilmiş hücrelerin nekroza (hücre zarının bütünlüğünün bozulması yoluyla hücrelerin parçalanması, hücre ölümü) bağlı ölümünü gösteren önceki çalışmalara da dayanmaktadır. Araştırmacılar elde ettikleri verilere dayanarak, aerosoller içerisindeki parçacık dağılımını parçacık boyutlarını gözeterek incelerek bir bilgisayar simülasyonu geliştirilebileceğini ifade ediyor. Böylelikle insanlar için yüksek enfeksiyon riski taşıyan aerosoller belirlenebilecek.

SARS-CoV-2 kaynaklı küresel salgın sürecinde tartışmalı olan başlıklardan biri de aerosollerin SARS-COV-2’nin yayılımına etki edip etmediğiydi. Maske kullanımı, fiziksel mesafenin önemi vb. çıktıları üreten çalışmaların bir kısmı aerosoller üzerine yapılan araştırmalardı. Bu nedenle aerosollerin patojenlerin yayılımına etkisini inceleyen diğer çalışmalar da oldukça önemlidir. Tüberküloz etmeni olan patojen ile ilgili bulguların SARS-CoV-2 ve benzeri türler için geçerli olup olmadığı bilinmiyor, çünkü tüberküloz etmeni olan bakterilerin yapısı ile virüslerin yapısı birbirlerinden oldukça farklıdır. Tüberküloz etmeni olan bakteri yapı itibariyle SARS-CoV-2’den kat be kat büyüktür. Boyut farkı aerosoller ile taşınma açısından farklı sonuçlar oluşturabilir.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-06-alive-longer-tuberculosis-bacteria-persist.html

Önceki İçerikGüneş aktivitesinin değişimi gezegenimizin geleceğini nasıl etkileyecek?
Sonraki İçerikBilim ve Gelecek Haziran sayısını nasıl edinebilirsiniz?
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.