Ana Sayfa Bilim Gündemi “Kutsal Mekânın Yeniden Üretimi” kitabı çıktı!

“Kutsal Mekânın Yeniden Üretimi” kitabı çıktı!

790

Ahmet Kerim Gültekin tarafından yazılan Kutsal Mekânın Yeniden Üretimi: Kemeré Duzgı’dan Düzgün Baba’ya Dersim Aleviliğinde Müzakereler ve Kültür Örüntüleri kitabı Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan çıktı. Kitap, Kürt Alevilerin kutsal toprakları Dersim’in önde gelen hac mekanlarından Kemeré Duzgı’da yapılan etnografik alan araştırmasına dayanıyor. Çalışma, yerel etno-kültürel imgeleri, sembolleri, anlatıları ve ritüel kalıpları izleyerek Kürt Alevilerde kültürün yeniden üretimine hem toplumsal hem de bireysel dindarlık boyutlarıyla odaklanıyor.

Antropolog Ahmet Kerim Gültekin’in alan notlarına dayanan bu eser, antropolojik bilgi üretiminin insanın yaratıcı eylemiyle kurduğu deneyimsel etkileşimlerden aldığı ilhamla okuru, Kürt Alevilerin kolektif aklında yığılarak biriken anlamlar evrenine uzanan bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca kitap, günümüzde Alevilik araştırmalarında belirli kalıplara oturmuş metodolojik problemler için eleştirel tartışmalar açmayı da amaçlıyor.

Bilim ve Gelecek Kitaplığı’na eklenen eserin Türkiye’nin ısrarla yok sayılmaya ve zorla asimile edilmeye gayret edilen etno-kültürel zenginliğine, bilimsel birikimine, adalet ve özgürlükler mücadelesine katkı sunması dileğiyle…

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız.

Önceki İçerikOksijen tüketimi ile sinir hücrelerinin aktivitesi doğrudan ilişkili
Sonraki İçerikKoronavirüs ve diğerleri… | Kanalizasyon sistemleri salgın riski taşır mı?