Ana Sayfa Bilim Gündemi Doğu Afrika’da eski insanlara ait, kemikten yapılmış bir el baltası bulundu

Doğu Afrika’da eski insanlara ait, kemikten yapılmış bir el baltası bulundu

640

Japonya, Hong Kong ve Etiyopya’da çalışma yürüten biliminsanlarından oluşan ekip, Etiyopya’da bir eski insan tarafından yapıldığı düşünülen el baltası buldu.

Ulusal Bilimler Akademisi’nin bir yayınında (Proceedings of the National Academy of Sciences / PNAS) yer alan makalede araştırmacılar, el baltasını bulmalarını, el baltası üzerinde yaptıkları çalışmaları ve bu buluntunun neyi temsil ettiğini anlattı.

Afrika’da çalışan biliminsanları daha önce Homo erectus üyeleri tarafından yapılan el baltaları bulmuşlardı. El baltaları, taş parçalarının kenarları keskinleşene kadar parçalanmasıyla yapılmıştı. Yeni çalışmada incelenen el baltası da önceden bulunanlara benzerdi ancak taştan değil kemikten yapılmıştı. Kemikten yapılmış olan el baltası, araştırmacıların daha önceki çalışmaları kapsamında inceledikleri ve Homo erectus yapımı başka el baltaları buldukları bölgeden (Konso-Gardula) çıkarıldı. Bu bölgede daha önce bulunan el baltaları taştan yapılmıştı. Keşfi gerçekleştirilen (kemikten yapılmış) el baltasının çıkarıldığı katmanın 1.4 milyon yaşında olduğu düşünülmektedir.

Biliminsanları el baltasını inceledi ve bir suaygırının uyluk kemiğinden yapıldığını raporladı. 13 santimetre uzunluğunda, oval bir şekilde olan el baltasının kenarlarından biri başka bir aletle (muhtemelen sert bir kaya ile) keskinleştirilmişti. Araştırmacılar, el baltasının tasarımının taştan yapılanlara benzediğini ifade ediyor.

Ayrıca biliminsanları el baltasının kullanıldığına dair kanıtlar da buldu. Ancak araştırmacılar, aleti üreten bireyin çok daha sert bir madde olan taş yerine neden kemik kullanmayı tercih ettiğini henüz açıklayamadı.

Kaynak: https://phys.org/news/2020-07-homo-erectus-ax-east-africa.html
https://www.pnas.org/content/early/2020/07/09/2006370117

Önceki İçerikMitokondriyal DNA’da ilk kez hassas gen düzenlemeleri yapıldı
Sonraki İçerikGüneş’in şimdiye kadarki en yakın görüntüsü elde edildi
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.