Ana Sayfa Bilim Gündemi Güneş’in şimdiye kadarki en yakın görüntüsü elde edildi

Güneş’in şimdiye kadarki en yakın görüntüsü elde edildi

1653

Astronomlar, Güneş’in şimdiye kadarki en yakın görüntüsünü yakalamayı başardı. Görüntüde, biliminsanlarının “kamp ateşi” olarak adlandırdığı minyatür güneş patlamalarının binlercesi görülüyor. Fotoğraflar, Avrupa Uzay Ajansı liderliğindeki Güneş Uydu görevi (Solar Orbiter mission) sırasında yakalandı.

16 Temmuz’da düzenlenen basın toplantısında konuşan araştırmacı David Berghmans, “Görüntüler geldiğinde ilk düşüncem bu görüntüleri yakalamanın mümkün olmadığıydı, görüntüler bu kadar iyi olamazdı” açıklamalarında bulundu ve ekledi: “Görüntüler umabileceğimizden çok daha iyiydi.”

Belçika Kraliyet Gözlemevi’nde güneş fiziği üzerine çalışan Berghmans, güneş patlamalarını işaret ederek “Güneş ilk bakışta sessiz görünebilir, ancak ayrıntılı olarak incelediğimizde, baktığımız her yerde minyatür patlamaları görebiliriz” dedi. Dünya’dan görülebilen güneş patlamaları boyutunun sadece milyonda biri veya milyarda biri olan minyatür güneş patlamaları, Güneş’in manyetik alan etkileşimlerinden kaynaklandığı düşünülen enerji salınımlarıdır (püskürme). Ekip, güneş patlamaları ile minyatür güneş patlamalarının aynı süreç tarafından yönlendirilip yönlendirilmediğini henüz çözemedi. Ancak araştırmacılar minyatür güneş patlamalarının bileşik etkisinin, güneşin dış atmosferinin ısınmasına katkıda bulunabileceğini düşünüyor. Güneşin dış atmosferi, yüzeyden yüzlerce kat daha sıcaktır. Ancak bu durumun nedeni henüz net olarak bilinmiyor.

30 Mayıs’ta ultraviyole görüntüleyici tarafından çekilen ve 16 Temmuz’da yayınlanan resimler, Güneş’in yüzeyinden 77 milyon kilometre uzaklıktan elde edildi. (Dünya, Güneş’in yüzeyinden yaklaşık 150 milyon kilometre uzaklıktadır.) Aslında NASA tarafından Güneş araştırmaları için kullanılan Parker Solar Probe, Güneş’e daha yakın bir konumda bulunuyor. Ancak bu araç, güneş rüzgarlarını araştırmak için tasarlanması ve bulunduğu noktadaki çevre şartları nedeniyle görüntü alabilecek, Güneş’e bakan bir kamera düzeneği taşımıyor.

Biliminsanları, görevin ilerleyen basamakları için de oldukça heyecanlı, çünkü uzay aracı Güneş’in kutup bölgelerinin ilk kez inceleneceği çalışma için yörüngesini değiştirecek: “Güneşe hiçbir zaman bir kamerayla yaklaşmadık. Elde ettiğimiz sonuçlar görevin uzun ve destansı yolculuğunun sadece başlangıcı, bu da bizi iki yıl içinde Güneş’e daha da yaklaştıracak.”

Kaynak: https://www.nature.com/articles/d41586-020-02136-4

Önceki İçerikDoğu Afrika’da eski insanlara ait, kemikten yapılmış bir el baltası bulundu
Sonraki İçerikBakteriler ve virüsler, gökyüzündeki mikrobiyal yolları kullanarak gezegenimizi dolaşıyor
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.