Ana Sayfa Bilim Gündemi Soğuk algınlığına neden olan Rinovirüsler, bağışıklık sistemini tetikleyerek gribi önleyebilir

Soğuk algınlığına neden olan Rinovirüsler, bağışıklık sistemini tetikleyerek gribi önleyebilir

1690

Grip mevsimi yaklaşırken halk sağlığı sistemini tehdit eden bir diğer bir durum soğuk algınlığı olabilir. Ancak yeni bir çalışma soğuk algınlığına neden olan virüsün bambaşka bir özelliğini ortaya çıkardı.

Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar, 4 Eylül günü The Lancet Microbe dergisinde yayınlanan çalışmalarında soğuk algınlığının en yaygın nedeni olan rinovirüsün vücudun antiviral savunmasını hızlandırarak grip virüsünün enfeksiyonunu engelleyebileceğini raporladı.

Çalışmanın bulguları, 2009 yılındaki H1N1 domuz gribi salgınında gözlenen bir durumu da açıklıyor: Bu dönemde domuz gribi vakalarında beklenen artış, soğuk algınlığının yaygınlaştığı sonbahar aylarında Avrupa’da gerçekleşmemişti.

Yale Üniversitesi’nden Dr. Ellen Foxman koordinatörlüğündeki ekip, Yale New Haven Hastanesi’nde yatan ve solunum enfeksiyonu semptomları olan 13.000’den fazla hastanın üç yıllık klinik verileri inceledi. Biliminsanları, her iki virüsün de aktif olduğu aylarda bile, bir kişinin vücudunda soğuk algınlığı virüsü mevcutsa, grip virüsünün olmadığını keşfetti. Foxman, “Veriler, çok az insanın aynı anda her iki virüse de sahip olduğunu gösterdi” dedi. Foxman, soğuk algınlığı virüsünün mevsimsel yayılımının SARS-CoV-2 enfeksiyon oranları üzerinde benzer bir etkiye sahip olup olmayacağını bilmediklerini vurguladı ve “Araştırma yapmadan iki virüsün nasıl etkileşime gireceğini tahmin etmek imkansız” dedi.

Foxman ve ekibi, rinovirüs ve grip virüsünün nasıl etkileşime girdiğini test etmek için akciğerin hava yollarını kaplayan ve genellikle solunum yolunda etkili olan virüslerin ana hedefi olan epitel hücrelerine dönüşebilen kök hücrelerden insan hava yolu dokusunun bir benzerini geliştirdi. Elde edilen doku rinovirüse maruz kaldıktan sonra Influenza yani grip etmeni olan virüsün dokuyu enfekte etmediğini keşfettiler. Biliminsanları vücudun antiviral savunmasının grip virüsü vücuda girmeden önce aktifleşmiş olduğunu belirtiyor. Foxman’ın açıklamalarına göre, rinovirüsün ortamdaki varlığı, bağışıklık sisteminin çok önemli bir ürünü olan interferon üretimini tetikliyor ve bu durum da diğer patojenlerin enfeksiyonu başlatmadan önce bağışıklık sistemince verilen bir erken yanıt konumunda.

Biliminsanları SARS-CoV-2 virüsünün de diğer virüslerin etkisiyle engellenip engellenmeyeceğini araştıracak.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-09-common-cold-combats-influenza.html

Önceki İçerikGüneş enerjisinin depolanmasını sağlayan molekül geliştirildi
Sonraki İçerikMemelilerde kök hücre evrimine odaklanan çalışma, kanser araştırmalarına yeni veriler sağlıyor
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.