Ana Sayfa Dergi Sayıları 198. Sayı Sağlık emekçileri ve TTB toplumun gözbebeğidir

Sağlık emekçileri ve TTB toplumun gözbebeğidir

211
0

Herkes biliyor ki, hükümet tarafından açıklanan ne TÜİK verileri gerçeği yansıtmaktadır ne de COVİD-19 salgını verileri. Gerçekler gizlenmektedir. Başından beri vaka ve ölüm sayılarını düşük gösterebilmek için kayıtlara “zatürre” “bulaşıcı hastalık” diye girdiler. Yaptıkları şuna benziyordu: Kafasına kurşun yiyip ölen kişiye “beyin kanaması nedeniyle…” diye rapor yazmak! Ama artık bu tür oyunlarla dahi gerçek saklanamıyor. Mızrak çuvala sığmıyor. Sadece birkaç ilin verileri, sağlık bakanlığınca açıklanan toplam rakamların üzerinde. Son olarak şunu öğrendik ki, COVİD-19 verileri “devlet sırrı”dır, bunları açıklamaya çalışanlar “vatan haini”dir! İktidarın sözcülerinden biri, salgın verilerini ulaşabildiği kadarıyla açıklayan Türk Tabipler Birliği (TTB) yöneticilerini vatan hainliği ile suçlayarak tüm hekimlerin meslek örgütü TTB’nin kapatılmasını savundu.
Bu bir “akıl tutulması” değildir. Bir “yönetim aczi” de değildir. Onların akılları böyle işliyor ve ülkeyi böyle yönetiyorlar: Başta sağlık emekçileri olmak üzere emekçileri köleleştirerek, küçük bir azınlığın ve dar çevrelerinin çıkarlarını kollayarak, gerçeği saklayarak, en ufak bir itirazı tehdit ve zor yoluyla bastırmaya çalışarak. Salgını tüm yükü emekçilerin sırtına atarak yönetmeye çalışıyorlar. Bir aşı bulunduğu zaman da aynı biçimde yönetecekler; asıl vahşiliği o zaman göreceğiz.
Sağlık emekçileri salgına karşı verilen mücadelenin fedakâr öncüleridir, bu halkın gözbebekleridir. Sonuna kadar yanlarındayız. Bugün sağlık emekçilerini ve onların meslek örgütlerini hedef almaktan daha büyük bir vatan hainliği ve halk düşmanlığı yoktur.

***

Ekim ayı içinde Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan iki yeni kitap çıkarıyoruz. Çağrı Mert Bakırcı’nın “50 Soruda Evrim” adlı kitabı ile Ender Helvacıoğlu’nun “Uygarlıktan Kurtulmak: Uygarlık, Modernite, Marksizm Tartışmaları” adlı kitabı. Hemen ardından iki yeni kitap daha çıkacak: Cem Balçıkanlı imzalı “50 Soruda Yabancı Dil Eğitimi” ile Hasan Aydın’ın “İlkçağdan Ortaçağa Nedensellik Sorunu” adlı kitabı. 50 Soruda dizimizin ve diğer kitaplarımızın baskıları bitmiş olan bazılarının yeni baskılarını da yaptık. Cem Say’ın “50 Soruda Yapay Zekâ” adlı kitabının 18. baskıyı yaptığını da ekleyelim. Kitap yayımına özel bir önem vererek devam edeceğiz.

***

COVİD-19 salgınının tüm dünyayı yüz yüze bıraktığı bilimsel gerçeklerden biri de, virüsler karşısında, bağışıklık sistemimizi aşılama yoluyla uyararak, savaşa ön hazırlık geliştirmesini sağlamaktan başka yapabileceğimiz pek bir şey olmadığıydı: Bu süreçte bağışıklıkbilimine olan ilgimiz büyüdü. Bizi hem koruyan, hem de hasar verebilen “iki yönü keskin kılıç” olan bağışıklık sistemini geniş bir dosyayla ele almak istedik. Bilim ve Gelecek’in bu sayısını neredeyse “bağışıklıkbilimi özel sayısı” kılacak kapsamdaki dosyanın hazırlıklarını İstanbul Üniv. Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü Müdürü ve Türk İmmünoloji Derneği’nin önde gelen üyelerinden Prof. Dr. Günnur Deniz ile birlikte kotardık. Başta Günnur Deniz’e ve dosyanın her biri konusunun önde gelen uzmanlarından olan yazarlarına katkılarından dolayı teşekkür ediyor; makalelerin ilgiyle okunacağını düşünüyoruz.

***

Bilim ve Gelecek dergisinin merkez bürosu taşınıyor. Salgın dolayısıyla kullanımı çok azalmış olan geniş büromuz yerine daha mütevazı bir büro tuttuk. Uzağa gitmiyoruz. Yeni yerimiz de Kadıköy’de, hatta daha merkezi bir yerde. Adres şöyle: Osmanağa Mahallesi, Osmancık sokak, No: 9 Kat: 3 Daire: 13-14 Kadıköy/İstanbul.

Dostlukla kalın…