Ana Sayfa Bilim Gündemi Ender Helvacıoğlu’nun “Uygarlıktan Kurtulmak” kitabı çıktı!

Ender Helvacıoğlu’nun “Uygarlıktan Kurtulmak” kitabı çıktı!

324

Ender Helvacıoğlu’nun yeni kitabı Uygarlıktan Kurtulmak, Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan çıktı.

“Tarihin gelişimi hangi yöndedir? Uygarlaşma yönünde mi, uygarlıktan kurtuluş yönünde mi?”, “Uygarlaşmaya çalışarak mı uygarlaşıyoruz, yoksa uygarlıktan kurtulmaya çalışarak mı?”, “Uygarlık kurucularının temel iddiaları (can ve geçim güvenliği) uygarlaşarak mı sağlanabilir, yoksa uygarlıktan kurtularak mı? ‘İlerlemecilik’ mi yoksa ‘kurtuluşçuluk’ mudur tarihi sürükleyen asıl dinamik? İlerleyerek mi kurtuluyoruz, kurtularak mı ilerliyoruz?” sorularına yanıt arayan Uygarlıktan Kurtulmak kitabında Modernite üzerine tartışmalara da değiniliyor.

Uygarlık, Modernite ve Marksizm tartışmaları alt başlığını taşıyan Uygarlıktan Kurtulmak, mücadelelerin tarihinden çıkarımla yeni sorular üretip, yeni sorulara yeni yanıtlar arıyor: “Uygarlık kurucusu ve geliştiricisi egemen sınıflar (yani ilerlemeciler) tarihin öznesi gibi görülebilirler, oysa ilerlemeciliğin öznesi ezilenlerin uygarlıktan kurtuluş mücadelesidir. Şimdiye kadar hep yıkıcılar/kurtuluşçular, kurucuların/ilerlemecilerin aracı oldu. İnsanlık tam tersini becerdiğinde yeni bir dönem, post-uygarlık (komünizm) dönemi başlayacak. Böylece yıkıcı-kurucu, ilerlemeci-kurtuluşçu çelişkisi de son bulacak. Buna ‘tarihin sonu’ da diyebiliriz. Bu bir hayal mi? Yoksa -bırakın hayal mi değil mi tartışmasını- türümüzün devamı için bir zorunluluk mu?”

Bu çelişmeli ve çatışmalı süreci ele alan Uyarlıktan Kurtulmak kitabını incelemek ve edinmek için Bilim ve Gelecek Kitaplığı’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Uygarlıktan Kurtulmak

Önceki İçerikAraştırmalarda kullanılacak malzemeleri yapay zekâ seçebilir mi?
Sonraki İçerikKoronavirüs, insan cildinde grip virüsünden beş kat daha uzun süre kalabiliyor