Ana Sayfa Bilim Gündemi Koronavirüs, insan cildinde grip virüsünden beş kat daha uzun süre kalabiliyor

Koronavirüs, insan cildinde grip virüsünden beş kat daha uzun süre kalabiliyor

289

Japonya’dan araştırmacıların yeni çalışması, SARS-CoV-2’nin insan cildinde dokuz saat boyunca aktif kalabildiğini gösterdi. Araştırmaya imza atan biliminsanları, COVID-19 küresel salgını ile mücadele için sık sık el yıkamanın önemine vurgu yaptı.

Clinical Infectious Diseases dergisinde yayınlanan araştırmada ekip, ölümünün üzerinden yaklaşık bir gün geçmiş kişilerden elde edilen deri örneklerini kullandı. Koronavirüsün yanı sıra grip etmeni olan Influenza virüsünü de test eden araştırmacılar, koronavirüsün yaklaşık 9 saat ve grip virüsünün de 1,8 saat boyunca insan cildi üzerinde kalabildiğini gösterdi. Ayrıca el dezenfektanlarında kullanılan etanolün de hem koronavirüs hem de grip virüsü üzerinde benzer etkileri olduğu ve etanolün bu virüsleri 15 saniye içerisinde pasif hale getirebildiği raporlandı.

2019 yılı sonunda Çin’in Wuhan kentinden ilk vaka bildirimleri gelen ve bugüne kadar yaklaşık 40 milyon vaka görülen COVID-19 küresel salgını ile mücadelede, hastalıktan korunmak için en etkili yöntem olarak el hijyeni gösteriliyordu. Biliminsanları SARS-CoV-2’nin insan cildinde Influenza’dan beş kat daha uzun süre aktif halde kalabilmesinin temasla bulaşma riskinin de göstergesi olduğunu ifade ediyor ve bu özelliğin küresel salgının daha da yayılmasında etkili olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Ayrıca araştırmacılar, temasla bulaşma riskine vurgu yaparak, riski azaltacak uygulama olarak el hijyenini işaret ediyor ve Dünya Sağlık Örgütü’nün düzenli ve kapsamlı el yıkama uyarısını desteklediklerini belirtiyorlar.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-10-coronavirus-survives-skin-longer-flu.html

Önceki İçerikEnder Helvacıoğlu’nun “Uygarlıktan Kurtulmak” kitabı çıktı!
Sonraki İçerikKitapçı Rafı
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.