Ana Sayfa Bilim Gündemi İlaca dirençli Salmonella türünün evrimini anlamak, yeni tedavileri beraberinde getirebilir

İlaca dirençli Salmonella türünün evrimini anlamak, yeni tedavileri beraberinde getirebilir

338

Liverpool Üniversitesi’nden biliminsanları, yaşamı tehdit eden bir tür Salmonella bakterisinin evrimini anlamak için genomik ve epidemiyolojinin gücünden yararlandı. Salmonella’nın ilaca dirençli bir türü olan Salmonella Typhimurium’un (ST313) neden olduğu, kan dolaşımını etkileyen enfeksiyonlar özellikle Afrika’da önemli bir halk sağlığı sorunudur. Salmonella kaynaklı enfeksiyonlar, her yıl yaklaşık 50.000 insanın ölümüne neden olmaktadır. Burada eksik olan temel nokta ise, Salmonella Typhimurium’un insanlarda kan dolaşımını etkileyen enfeksiyonlara neden olmasını sağlayan evrimsel olayların ve zamanlarının henüz anlaşılmamasıydı.

Nature Microbiology‘de yayınlanan bir makale, Salmonella’nın evrimsel yolculuğunun anlaşılması için yapılan çalışmaları içermektedir. 1966’dan 2018’e kadarki süreçte, Afrika’daki hastalardan izole edilen Salmonella örneklerinden iki farklı ve kapsamlı koleksiyon oluşturuldu. Çalışmadaki ana hedef insanlardaki enfeksiyonlardan birinin evrimsel yolculuğunu ortaya koymaktı.

Salmonella üzerine 30 yıldan fazla süredir çalışma yapan Liverpool Üniversitesi’nden Profesör Jay Hinton, dikkat çekici bir çalışmayla, Salmonella’nın bu türü hakkındaki gizemlerin bir kısmını ortadan kaldırdıklarını söyledi ve ekledi: “Söz konusu patojenlerin insan kan dolaşımına nasıl girdiğini, nasıl bulaştığını öğrenerek gelecekteki bakteri salgınlarıyla daha iyi mücadele edebiliriz.”

Biliminsanları araştırmaları sırasında 680 Salmonella izolatının genomunu diziledi ve bunları, bağışıklık sistemini baskılayan enfeksiyonlardan sorumlu olan önemli genetik olayların zaman çizelgesini elde etmek için kullandı. Böylece ST313’ün evrimi sırasında gen işlevini etkileyen mutasyonlar ilk kez tanımlandı.

Araştırmacılar ayrıca, 2016 yılında ortaya çıkan ve Birleşik Krallık ile Brezilya’da mide enfeksiyonlarına neden olan Salmonella varyantlarıyla yakından ilişkili yeni bir ST313 soyunu keşfetti. Biliminsanları genomik analizin gücüne işaret ederek, klinik gözlemler, epidemiyoloji ve genomik analizin birleşimi ile birlikte halk sağlığı ile ilişkili önemli konulardan biri için bütünlüklü bir yaklaşım geliştirilebileceğini belirtiyor.

Kaynak: https://phys.org/news/2020-12-evolution-killer-african-salmonella-gut.html

Önceki İçerikBakteriler, insanda metabolik ve mental sağlığın desteklenmesi için kullanılabilir mi?
Sonraki İçerikAğız-diş hastalıkları, enfeksiyonları
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.