Ana Sayfa Bilim Gündemi Ses analizi hayvanların da kahkaha attığını gösteriyor

Ses analizi hayvanların da kahkaha attığını gösteriyor

167

İnsan kahkahası evrimimizin henüz net olarak aydınlatılamamış bir parçasıdır. Dayanışmamızın veya arkadaşlığımızın bir göstergesi olarak güldüğümüz biliniyor. Peki, kahkaha nasıl evrimleşti? Kahkaha sadece insanlara mı özgü? Araştırmacıların gözlemlerine göre hayvanlar da gülüyor.

Bioacoustics dergisinde yayınlanan yeni çalışmada biliminsanları kahkaha fenomenini inceledi. Araştırmacılar hayvanların oyun davranışı üzerine yapılmış çalışmaları içeren bilimsel literatürü taradı ve çalışmalarında kahkaha olarak düşünülebilecek oyun seslerinden bahsetti. Bu davranış en az 65 tür ile belgelendi; liste primatları, inekleri, köpekleri, tilkileri, fokları ve bir tür farenin yanı sıra üç kuş türünü de içermektedir.

Araştırmacılar, insana özgü olduğu düşünülen bu fenomenin, on milyonlarca yıl içinde insana doğru giden evrimsel hattan ayrılan türlerle paylaşılan bir davranışa yakından bağlı olduğunu belirtiyor. Hayvanlarda oyun seslerinin bilinen özelliklerini araştıran biliminsanları, hayvanlar arasında, primatlarda çok temel örnekleri olan oyun temelli vücut dilini belgeliyor. Ayrıca makaleye göre, hayvanların çoğunda “oyunu” oluşturan şey sert ve yuvarlanmalı olduğu ve aynı zamanda kavgaya benzeyebileceği için, oyun sesleri bu tür fiziksel anlarda saldırganlığı da andırabilir.

Araştırmanın katılımcılarından Sasha Winkler, “Güldüğümüzde, eğlendiğimizi başkalarına bildiririz ve başkalarını da gülmeye davet ederiz. Bazı araştırmacılar, bu tür ses davranışının oyun oynayan birçok hayvan arasında paylaşıldığını ve bu nedenle kahkahanın evrimsel olarak eski bir ses sinyalinin insan versiyonu olduğunu öne sürdü” dedi.

Araştırmacılar konuyla ilgili daha fazla gözlem ve araştırmanın verimli olacağını belirtiyorlar. Biliminsanlarına göre diğer türlere bu açıdan odaklanmak, insan kahkahasının biçimine ve işlevine ışık tutabilir, insanın sosyal davranışlarının evrimini daha iyi anlamamızı sağlayabilir.

Kaynak: https://phys.org/news/2021-05-animals-analysis-vocalization.html

Önceki İçerikYeni araştırma, hayvanlarda zekâ ile ilgili genel kabulü yıkıyor
Sonraki İçerikYeni çalışma, eski insanlar ile modern insanlar arasındaki genetik farklılıklara odaklanıyor
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.