Ana Sayfa Astronomi Samanyolu’ndaki ‘sarı toplar’ yeni doğan yıldız kümeleri mi?

Samanyolu’ndaki ‘sarı toplar’ yeni doğan yıldız kümeleri mi?

162
Bebek yıldızların doğduğu iyonize gaz kabarcıkları bölgeleri olan 'sarı toplar' (Kaynak: CHARLES KERTON/IOWA EYALET ÜNİVERSİTESİ, SPITZER/NASA)

Biliminsanları, yeni çalışmalarında “sarı toplar” denilen kozmik objelere odaklandı. Çalışmaya göre bu göksel noktalar, tek süper kütleli yıldızlar yerine çok çeşitli kütlelere sahip birçok yıldızın doğum yerlerini göstermektedir.

Astrophysical Journal‘da yayınlanan araştırmaya göre kümelerdeki yıldızlar nispeten gençler, yaklaşık 100.000 yaşındalar. (Karşılaştırma için: Orion Nebulası’nda bulunan kütleli yıldızlar 3 milyon yaşında, orta yaşlı bir yıldız ise 4.6 milyar yaşındadır.) Astronom Grace Wolf-Chase “Ben bu yıldızları rahimdeki yıldızlar olarak düşünüyorum” diyor.

Ekip, ilk olarak Spitzer Uzay Teleskobu tarafından çekilen galaksinin resimlerini incelerken nesneleri tanımladı. Şu anda feshedilmiş olan gözlemevi, kozmosun kızılötesi ışıkta gözlemlenmesini sağladı; bu da, gökbilimcilerin “yıldızlar doğmadan önce bu soğuk ortamlarda neler olup bittiğini araştırmak için” bir tür yıldız ultrasonu almasına izin verdi.

Yurttaş bilimi yapan gönüllüler, bu görüntülere güneşin 10 katı ağırlığında olduğu düşünülen dev iyonize gaz baloncukları üfleyen bebek yıldızlar için bakıyordu. Projenin ilk ya da ikinci yılında, bazı kullanıcılar belirli nesneleri “#yellowballs” etiketiyle sosyal medyada etiketlemeye başladılar çünkü yanlış renkli görüntüler de böyle gözüküyorlardı. 2010 ve 2015 yılları arasında gönüllüler 928 tane sarı top buldu.

Wolf Chase’in takımı öncelikli olarak topların erken dönem gaz baloncuklarını temsil ettiğini düşündü çünkü sarı toplar tesadüfen keşfedilmiş bir buluştu, araştırmacılar onları tanımlamak için yeteri kadar görüntü yakalayamadıklarını biliyorlardı. 2016’da takım Samanyolu proje gönüllülerinden daha fazla sarı top görüntüsü bulmalarını istedi. Sonraki yıl grup 6.000’den fazla sarı top keşfetti.

Wolf Chase ve meslektaşları daha önce ne olduklarını anlamak için bu toplardan yaklaşık 500 tanesini yıldız kümelerinin ve diğer yapıların kataloglarıyla karşılaştırdı. “Şimdi gerçekten bir cevabımız var, onlar bebek yıldız kümeleri” diyor Wolf- Chase.

Kümeler, yıldız baloncuklarının tek, genç büyük yıldızlar tarafından üflenmesi gibi kendi iyonize baloncuklarını üfler. Wolf-Chase, araştırmacıların Ekim ayında fırlatılacak olan James Webb Teleskobu’nu sarı topları seçmek ve topların fiziksel özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanacaklarını umuyor.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/yellowballs-stars-milky-way-space-astronomy

Önceki İçerikHayvanlarda asimetrik vücut gelişimi
Sonraki İçerikBir karadeliğin arkasından gelen ışık ilk kez tespit edildi