Ana Sayfa Astronomi Erken evrendeki beş galaksiden biri kozmik tozun arkasına gizlenmiş olabilir

Erken evrendeki beş galaksiden biri kozmik tozun arkasına gizlenmiş olabilir

206
0

Kopenhag Üniversitesi’nin Kozmik Şafak Merkezi’ndeki gökbilimciler, milyarlarca ışıkyılı uzaklıkta daha önce görünmez olan iki gökada keşfettiler. Keşifleri, bu kadar uzak galaksilerin beşte birinin, kozmik tozla kamufle edilmiş teleskoplarımızdan gizlendiğini gösteriyor. Ortaya çıkan bu yeni bilgi, büyük patlamadan bu yana evrenimizin evrimine ilişkin algıları değiştirir nitelikte.Kopehnag Üniversitesi’ndeki Niels Bohr Enstitüsünde araştırmacılar, Dünya’dan milyarlarca ışıkyılı uzaklıkta daha önce görünmemiş iki gökada keşfettiler. Bu iki gökada onları çevreleyen kalın bir kozmik toz tabakasının arkasına gizlenmiş durumda ve bu sebeple Hubble Uzay Teleskobu’nun optik merceği tarafından görülemiyor. Ancak Şili’nin Atacama çölündeki evrenin en soğuk en karanlık derinliklerinden yayılan radyo dalgalarını yakalayabilen dev ALMA radyo gözlemevinin (Atacama Büyük Milimetre Gözlemevi) yardımıyla iki görünmez gökada birdenbire ortaya çıktı.
“Hubble Uzay Teleskobu’ndan zaten var olduğunu bildiğimiz çok uzak gökadaların bir örneğine bakıyorduk. Sonra ikisinin orada olmasını hiç beklemediğimiz bir komşusu olduğunu fark ettik. Her ikisi gibi komşu galaksiler tozla çevrilidir, ışıklarının bir kısmı engellenir, bu da onları Hubble’a görünmez kılar.” diye açıklıyor Niels Bohr Enstitüsündeki Kozmik Şafak Merkezi’nden Doçent Pascal Oesch.

Evrendeki galaksilerin yüzde 10-20si kayıp
Yapılan bu yeni keşif, erken dönem evrenin önceden varsayıldığından çok daha fazla galaksi içerdiğini gösteriyor. Yıldızlardan gelen küçük parçacıklardan oluşan tozun arkasına gizlenmiş halde bulunurlar. Ancak son derece hassas ALMA teleskopu ve araştırmacıların kullandığı yöntem sayesinde artık tespit edilebiliyorlar. Araştırmacılar, bu yeni gökadaları evrenin gençlik zamanlarından kalma önceden bilinen kaynaklarla karşılaştırarak bu tür erken galaksilerin yüzde 10 ila 20sinin hala kozmik toz perdelerinin arkasında saklı kalabileceğini tahmin ediyor. Pascal, keşfimiz en eski gökadaların beşte birinin gök haritamızda eksik olabileceğini gösteriyor. Evrende gökadaların ne zaman ve nasıl oluştuğunu anlamaya başlamadan önce, doğru bir muhasebeye ihtiyacımız var.” diyor.

Yeni süper teleskop kayıp galaksileri bulacak
Bu tüz gözlemlere destek olabilmek için NASA, ESA ve Kanada Uzay Ajansı 18 aralık 2021de yörüngeye fırlatılması beklenen James Webb Uzay Teleskobu’nu inşa etti. James Webb, gücü ve gelişmiş teknolojisi ile teleskop evrene daha da derinden bakacak ve kökenleri hakkında yeni bilgilere katkıda bulunacak ve ayrıca Niels Bohr Enstitüsündeki Kozmik Şafak araştırmacılarının kozmik tozu görmelerine yardımcı olacak. “Bir sonraki adım, gözden kaçırdığımız galaksileri belirlemek, çünkü düşündüğümüzden çok daha fazlası var. İşte bu arada James Webb Teleskobu ileriye doğru büyük bir adım olacak. Hubble’dan çok daha hassas ve daha uzun dalga boylarını araştırabilecek. Bu gelişmiş ve hassas yapı da, gizli galaksileri kolaylıkla görmemize izin vermeli.” diye belirtyor Pascal Oesch: “Evrenin oluşumuyla ilgili büyük bulmacayı bir araya getirmeye ve en temel soruyu yanıtlamaya çalışıyoruz: ‘Tüm bunlar nereden geliyor?’ Erken evrende keşfettiğimiz görünmez gökadalar, bugün evrende etrafımızda gördüğümüz olgun gökadaların ilk yapı taşlarından bazılarıdır. İşte her şey burada başladı.”

Kaynak: Science Daily