Ana Sayfa Bilim Gündemi Menapozu yönetmede hormon terapisine dönüş

Menapozu yönetmede hormon terapisine dönüş

Sıcak basmaları, gece terlemeleri ve uyku bozuklukları, menopozun sağlığı, yaşam kalitesini ve iş üretkenliğini etkileyebilecek yaygın semptomlarıdır. CMAJ'de (Canadian Medical Association Journal) yayınlanan yeni bir derleme, tarihsel olarak hormon replasman tedavisi (HRT) olarak bilinen menopozal hormon tedavisini birinci basamak olarak risk faktörü olmayan kişilerde önermektedir.

220
0

Menopoz belirtileri son adet tarihinden 10 yıl öncesine kadar ortaya çıkabilmekte ve 10 yıldan fazla sürebilmekte, birçok kişide olumsuz etkiler yaratmaktadır.
Kadın Kolej Hastanesi ve Toronto Üniversitesi’nden Dr. Iliana Lega; “Menopoz ve perimenopoz (menopoza geçiş dönemi), rahatsız edici semptomlar ve düşük yaşam kalitesi ile ilişkilendirilebilir” diye belirtiyor. “Menopozal hormon tedavisi, kontrendikasyon( herhangi bir ilaç ve tıbbi ürünün kullanılmaması gereken durumlar) yokluğunda vazomotor (kan damar genişliğini etkileyen) semptomlar için birinci basamak tedavidir” diye de ekliyor.
İnceleme, menopoz semptomlarının teşhis ve tedavisine yönelik en son kanıtları ve ayrıca klinisyenlerin ve hastaların durumu yönetmesine yardımcı olmak için tedavilerin risklerini ve faydalarını özetlemektedir.
Araştırmacılar; “Menopoz semptomları için birçok tedavi mevcut olmasına rağmen, menopozal hormon tedavisinin riskleri hakkındaki korkular ve tedavi seçenekleriyle ilgili bilgi eksikliği genellikle hastaların tedavi görmesini engelliyor” vurgusunu yapıyor.

Menopozal hormon tedavisinin faydaları

  1. Orta-şiddetli belirtileri olan hastaların %90’ında sıcak basmalarını azaltır.
  2. Gelişmiş kan yağı seviyeleri ve olası bir diyabet riskine azalma; kalça, omurga ve diğer kemiklerde kırılma riskini azaltır.

Riskleri nelerdir?

  1. Önceki kanıtlar meme kanseri riskinin arttığını göstermiş olsa da, 50-59 yaşlarındaki kişilerde ve menopozun ilk 10 yılında menopozal hormon tedavisine başlayanlarda risk çok daha düşüktür.
  2. Bazı araştırmalar, menopoz başlangıcından 10 yıl sonra tedaviye başlayan 60 yaş üstü kadınlarda iskemik inme riskinin arttığını göstermektedir, ancak 60 yaşından küçükler için risk düşüktür.

Risk faktörleri olan veya menopozal hormon tedavisi almak istemeyen kişiler için, bazı seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) ve diğer ilaçlar gibi hormonal olmayan tedaviler semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.
Women’s Health Initiative çalışmasından sonra menopozal hormon tedavisi ile kardiyovasküler olay riskinin arttığına dair ilk endişelere rağmen, artan kanıtlar menopozal hormon tedavisi ile daha genç menopozal hastalarda, özellikle 60 yaşından önce menopozal hormon tedavisine başlayanlarda koroner arter hastalığında olası bir azalma olduğunu göstermektedir.
Klinisyenlerin menopoz öncesi ve sırasındaki semptomları sormasının ve kişisel tercihlerine ve potansiyel risk faktörlerine dayalı olarak hastalarla tedavileri tartışmasının önemli olduğunu vurguluyorlar.