görelilik ilan

Neandertaller İngiltere’deki bir mağarayı en az 140.000 yıl boyunca ziyaret etmiş

La Cotte St Brelade

Görsel açıklaması: La Cotte St. Brelade’in havadan çekimi. Fotoğraf: Sarah Duffy.

 

Southampton Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışma Neandertal’lerin Jersey kıyısındaki mağara bölgesi La Cotte de St Brelade’i günümüzden en az 180.000 yıl öncesinden 40.000 yıl öncesine değin devamlı olarak ziyaret ettiğini ortaya çıkarttı.

Jersey Manş Denizi’nde, Fransa’nın Normandiya sahili açığında bir ada. Fakat her zaman etrafı sularla çevrili değildi. Bugün sular altındaki bölgeler, 180.000 yıl önce genişleyen buz örtüsünün deniz suyunu sarması ve deniz seviyesini düşürmesi nedeniyle açıktaydı.

La Cotte de St. Brelade uzun zaman önce keşfedilmiş bir bölge olmasına rağmen, bugüne kadar yapılan araştırmalar kapsam olarak kısıtlıydı ve çoğunlukla mağaradaki mamut kalıntıları üzerine yoğunlaşmıştı. Daha geniş açılı olarak gerçekleştirilen yeni çalışmalar kapsamında 1970’li yıllarda ortaya çıkarılan taştan yapılma ilkel zaman eserleri tekrar gözden geçirilerek nasıl üretildikleri ve hammmade kaynağının nerelerden sağlandığı incelendi. Araştırma arkeologlara deniz yatağının jeolojisini haritalama ve ziyaretçilerin 10 binlerce yıldır bölgedeki hangi yerel kaynaklardan, nasıl yararlandıklarını daha iyi anlama olanağı sundu. Yapılan analizler sonucunda Neandertal’lerin La Cotte de St. Brelade’e nereden geldikleri de ortaya çıkarıldı.

Antiquity (Antikçağ) dergisinde yayımlanan makalenin başyazarı ve Southampton Üniversitesi’nden araştırmacı Dr. Andy Shaw araştırmayla ilgili olarak “La Cotte, Neandertaller için özel bir mekâna benziyor. Yıllar boyu birçok nesil bu bölgeye ulaşmak üzere yolculuğa çıkmayı sürdürmüş. Onların arkalarında bıraktıkları taş aletleri kullanarak, bugün Manş Denizi altında kalmış arazi boyunca nasıl hareket ettiklerini ortaya çıkartabiliriz. 180.000 yıl önce sıcaklık düşük ve buz örtüsü genişken, kıyıdan açığa doğru -bugün bizim için ulaşılamaz olan- geniş bir alanı kullanmışlardı” diyor.

Neandertal’lerin neden tekrar ve tekrar La Cotte’yi ziyaret ettikleri açık değil, fakat ada mağarası bu yakın akrabalarımız için bir önem taşıyordu. Belki de Neandertaller de bizler gibi tatil yapıyordu veya sadece Jersey’nin kayalık manzarasından hoşlanmışlardı.

Britanya Müzesi’nden Beccy Scott konuyla ilgili olarak “Bu bölgenin Neandertallerin aklında nasıl ‘kalıcı’ olduğuyla gerçekten ilgileniyoruz. Onların buraya tekrar ve tekrar ulaşmak için izledikleri yollarda, bölgenin erken dönem haritasıyla ilgili ipuçlarını neredeyse görebiliyoruz” diyor ve ekliyor, “Fakat onları buraya getiren şeyin ne olduğunu çözmek daha zor bir iş. Bu neden belki de bütün adanın –bir yol işaretçisi gibi– çok uzaktan görülebiliyor olması veya Neandertallerin orada bir sığınak olduğunu hatırlaması ve bu bilgiyi aktarması olabilir.”

 

Hazırlayan: Cem Oran

Barselona Ünv. Astrofizik ve Uzay Bilimleri Blm. YL

 

KAYNAKLAR

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/12/161212133444.htm

http://www.upi.com/Science_News/2016/12/14/Neanderthals-visited-seaside-cave-in-England-for-180000-years/5871481726702/

 

 

Evrim Kuramının Dayanılmaz Bilimselliği

Yaman Örs

460798b

Evrim Düşmanlığı Bilim Düşmanlığıdır; Bu ise, Gerçek Düşmanlığı… Prof. Dr. Yaman Örs, ülkemizde evrim kuramına yönelik gerici saldırılara karşı mücadelenin […]

1968 Devrimci Eğitim Şurası 1969 Öğretmen Boykotu

Ahmet Doğan

1968

Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) tarafından düzenlenen 1968 Devrimci Eğitim Şûrası ve 1969 Büyük Öğretmen Boykotu, öğretmen mücadelesi tarihimizin olduğu kadar, […]

Ağaçtan Ağaca Anadolu Yeşillemesi

Yücel Çağlar

ağaçtan

Orman mühendisi ve araştırmacı Yücel Çağlar, Ağaçtan ağaca Anadolu Yeşillemesi adlı bu kitabında, ülkemizin ekolojik koşulları ve orman varlığı hakkında […]

Marksizmin Başyapıtları

Derleme

+Marksizmin Başyapıtları kapak

Bu kitap bir tarih çalışması değil. Çünkü Marx’ın kuramı henüz tarihteki yerini almış, miadını doldurmuş, artık esin kaynağı olmaktan çıkmış […]