HHÇ site için ilan 2

Numeroloji

Numeroloji kapak

Evrendeki birçok şeyin, doğrulukları test edilebilen matematiksel formüllere indirgenerek açıklanabileceği kabulü başkadır, adınız ve doğum tarihinizin mükemmel bir koordinasyonla yalnızca uzmanlar tarafından deşifre edilebilen kaderinizi belirlediğini iddia etmek tamamıyla başka.

 

Çev. Defne Saraç

 

Numeroloji, sayıların gizli anlamlarının ve bunların insan yaşamı üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Sayıların bu tür gizli anlamları olmadığı gibi, tek başlarına insanların hayatlarını da etkileyemeyeceklerinden; numeroloji bilim kılığındaki bir tür batıl inançtır.

Uri Geller gibi bazı sözde fizikçiler, numerolojinin 11 Eylül terör saldırıları gibi bazı olayları anlamamıza yardımcı olduğunu iddia ediyor.

25 Şubat 1996’da Parade dergisinde yayımlanan bir ilana bakılacak olursa, numerolojinin ilk tanımı, bir mimarlık firmasının personel servisinde çalışan MIT mezunu Matthew Goodwin tarafından yapılmış. İşbu ilan, J. J. Leonard tarafından yazılmış olup, normalde 80 dolar değerindeki bir “numerolojik yorum” için kendisine 9 dolar göndermeye davet eden bir reklamdan ibarettir. Aynı ilanda numerolojinin işleyişi açıklanmaktadır:

“Adınız ve doğum tarihinizden gelen verilerle bir numeroloji uzmanının sizi, görmesine dahi gerek olmadan tanımlaması mümkündür. Adınızdaki her bir harfe bir sayısal değer atanıyor. Bu değerlere, doğum tarihinizi oluşturan sayıları birçok farklı kombinasyonla ekleyen uzman sizin ‘anahtar sayılarınızı’ belirliyor. Bu anahtarların yorumlanması sonucunda da kişisel özelliklerinizin eksiksiz bir tanımına ulaşılıyor.”

Goodwin’e göre, numeroloji sayesinde “Sizi siz yapan özelliklerin nasıl eşsiz biçimde bir araya geldiğini görebilirsiniz.” Böylece “güçlü yanlarınızdan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.”

Takdir edersiniz ki, a) isminizi ve doğum gününüzü oluşturan sayıların karakterinizi ve hayatınızın yönünü belirlemesi ve b) personel hizmetlerinde çalışan birinin bu sayıları okumada uzmanlaşmış olma olasılığı sıfıra yakın. Yine de numerolojinin altında yatan teoriyi incelemek gerekir; ki maalesef görünürde böyle bir teori de yoktur. Dolayısıyla numerolojinin işleyişi ve işlevselliği konusunda Bay Goodwin’e güvenmekle yetinmek durumundayız. Tıpkı astrologlar ve biyoritimciler gibi!

Yorumu okurken size hiç uymayan bazı kısımları görmezden gelip yerinde bulduğunuz kısımlara odaklanacaksınızdır. Bunlar size veya olmak istediğiniz kişiye uygun düşüyor olabilir; önemli olan inanmanız. Hatta daha ileri gidip medyumunuzu da arayabilirsiniz, ancak 9 dolarlık bir numeroloji yorumu çok daha ucuza gelecektir. Numerolojinin ve telefon-medyumlarının anlatacakları benzerdir. Evlilikler kurtulur, işler ve aşklar bulunur. İki alanın çekiciliği de, size gizli güçleriniz olduğunu söyleyecek, duygusal ihtiyaçlarınızı karşılayacak birini aramanızdan gelir. Bir yabancıdan gelen duygusal telkinlere güvenmek çaresizliğin göstergesidir. Bazı insanlar ise kendi hayatlarıyla ilgili kararları başkalarının vermesini ister. Zaman zaman hepimiz savunmasızlaşır; sevilmediğimizi, anlaşılmadığımızı hissederiz. Böyle zamanlarda bu tür vaatler cazip görünür.

Devamını okumak için lütfen tıklayın…

E-dergi

E-abonelik

 

 

50 soruda bilim_3bKAPAK - Kopya

50 Soruda Bilim ve Bilimsel Yöntem’de bilgibilim, bilim felsefesi, bilim tarihi bağlamında dolaşan sorular, A. Osman Gürel, Alâeddin Şenel, E. […]

ot_kapak

Sosyal Sınıflar, Kültürler ve 13. yüzyıl Anadolu Devrimi, 13. yüzyıl Anadolu’sunda örgütlü olarak kulluktan kurtulma sürecini başlatmış olan insanlığın serüvenidir. […]

Neden, Hangi, Nasıl Matematik

Ahmet Doğan

kapak_Matematik

‘Matematik Yaramazdır’ kitabının yazarı matematik öğretmeni Ahmet Doğan, kendi deneyimlerinden yola çıkarak, matematik öğretmenin ve öğrenmenin inceliklerini ve hazzını ele […]

Allah Peygamber Kitap

Hikmet Kıvılcımlı

kapak_APK

Hikmet Kıvılcımlı, Türkiye sosyalist hareketinin özgün tarih tezleriyle bilinen önderlerinden. Kıvılcımlı bu eşsiz eserinde, tarih tezinin ışığında, günümüz toplumu açısından […]