HHÇ site için ilan 2

Psikodelik ilaçlar farklı bilinç düzeyleri yaratıyor!

Psikedelik ilaçlar

Nöron aktivitelerinin ölçümü, psikodelik (hayal gördüren) ilaçların, beynin alışıldık işleyişini değiştirerek farklı bilinç düzeyleri yaratabildiğini açığa çıkardı. İngiltere Sussex Üniversitesi’nde konu üzerinde çalışan Anil Seth, beyinden gelen sinyallerde çeşitlilik artışı tespit ettiklerini söyledi. Beyin bu farklı sinyallerle çok daha karmaşık bir şekilde işler hale geliyordu.

Seth ve arkadaşları, Londra Emperyal Kolej’de,  daha önce Robin Carhart- Harris ve arkadaşlarının topladığı olgular üzerinde bir yeniden değerlendirme yaptı. Burada ketamin kullanan 19, LSD kullanmış 15, sihirli mantarlardan elde edilen halüsinojenik bir ajan olan psilosibin etkisinde kalmış 14 gönüllünün beyinleri izlendi. Carhart- Harris’in ekibi, çalışmalarında,  kafatasına yerleştirilen bir sensörle, gönüllülerin nöronlarının yarattıkları manyetik alanı ölçerek bunu plasebo almış kişilerinkiyle tek tek karşılaştırmışlardı.

Seth’n ekibi ise aktivite verilerini alıp temizleyip bunları 2 saniyelik parçalar halinde kesintiye uğrattılar. Her bir parçada oluşan çeşitlilik derecesini ölçtüler.

Bir önceki çalışmada, uyanık olan kişilerin beyinlerinde, uyuyanlara göre çok daha fazla farklı şablon oluştuğu belirlenmişti. Seth’in ekibi ise psikodelik ilaç alanların beyinlerinde daha önce hiç görülmediği kadar fazla çeşitlilik gözlemledi.

Bu çeşitlilikler gönüllüler tarafından “egonun yok olması”, “kendisiyle dış dünya arasındaki sınırlarda bulanıklaşma” şeklinde tarif edildi. Çeşitliliğin derecesi aynı zamanda “daha canlı deneyimlerle” de bağlantılıydı.

Bu destekleyici kanıtlar, psikodelik ilaçların, mevcut yöntemlerle iyileştirilemeyen depresyon gibi duygudurum bozukluklarında farklı bir yol olabileceğini de gösteriyor. Bu fayda, halihazırda ketamin, LSD, psilosibin ve Güney Amerika’da çeşitli dini törenlerde kullanılan ayahuasca maddesini alanlarda gözlemlenmiştir.

Seth bu konuda inanılmaz bir potansiyel olduğunu, mevcut antidepresanların işe yarayamadığı belirlendiğinde, uyanıklık durumu üzerinden etkisini gösteren başka pek çok seçeneğin var olabileceğini vurguluyor.

 

Çeviren: Dr. Ebru Oktay

 

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/2128192-psychedelic-drugs-push-the-brain-to-a-state-never-seen-before/

 

 

 

 

 

 

Evrim Kuramının Dayanılmaz Bilimselliği

Yaman Örs

460798b

Evrim Düşmanlığı Bilim Düşmanlığıdır; Bu ise, Gerçek Düşmanlığı… Prof. Dr. Yaman Örs, ülkemizde evrim kuramına yönelik gerici saldırılara karşı mücadelenin […]

kapak_felsefenin krizi

Doç. Dr. Hasan Aydın’ın bu yapıtı, felsefenin İslam kültüründeki yazgısında belirleyici olan anılan iki süreci, temel yapısal sorunlarını da dikkate […]

50 Soruda Büyük Patlama Kuramı

Metin Hotinli

+50 Soruda Büyük Patlama Kuramı

“50 Soruda” dizisinin beşinci kitabı “50 Soruda büyük patlama kuramı” yayımlandı. Kitapta, Prof. Dr. Metin Hotinli, evrenin nasıl oluştuğunu ve […]

50 Soruda Yaşamın Tarihi

Deniz Şahin

50 soruda yaşamın tarihi

Bilim ve Gelecek Kitaplığı “50 Soruda” dizisinin yedinci kitabı olan 50 Soruda yaşamın tarihi, yaşamın evrimine yoğunlaşıyor. İtü Moleküler Biyoloji […]