HHÇ site için ilan 2

Tayland’da kalıntıları bulunan, 13.500 yıl önce yaşamış kadının yüzü canlandırıldı

Tayland taş devri kadını1

Arkeologlar Tayland’ın kuzeyindeki yaylalarda yapılan kazılarda bulunan en eski insan kalıntısının yüzünü canlandırdılar.  Yukarıdaki görsel, yaklaşık 13.600 yıl önce Tayland’ın kuzeyindeki yaylalarda yaşayan Tham Lod kadınının rekonstrüksiyonunu gösteriyor (©Hayes, Shoocongdej ve diğerleri / Antiquity).

Yaklaşık 13.600 yıl önce yaşamış olan kadının kalıntıları, Kuzeybatı Tayland’daki Geç Pleistosen Dönemi, Tham Lod kaya evinde bulundu. Bu taş devri kadını öldüğünde 25-35 yaş arasında ve 1,48-1,56 m boyundaydı.

Kalıntıların yaşı ve bulunmuş olduğu yer, ilk insanların Güney Doğu Asya’ya kolonizasyon için geldiğini gösteriyor. Bulgular, Antiquity dergisinde yayımlandı.

Kadının yüzüne ait ilk rekonstrüksiyon, dünya nüfusunun büyük bir kesiminden alınan kafataslarınık, kasların, cilt ve diğer yumuşak yüz dokuların ölçümlerinin global bir veri seti kullanılarak yaratılmıştır.

Tarihöncesi bir insanın yüzünün rekonstrüksiyonu çalışması, tuzaklarla dolu olabilir. Wollongong Üniversitesi’nden Susan Hayes, IBTimes UK’ya verdiği demeçte, farklı ülkelerdeki ve kıtalardaki farklı etnik gruplardan elde edilen verilerin kullanılmasının, yüzün rekonstrüksiyonu sırasında bir toplum için var olan önyargılardan kaçınıldığından emin olmaya yardımcı olduğunu belirtti.

Hayes, popüler bir yöntem olan “adli yüz rekonstrüksiyonu” yerine uluslararası bir örneklem popülasyonundaki yumuşak dokuların ve kafatası ölçümlerinin analizine dayanan bir “yüz yaklaşımı” yöntemi kullandı.

 

Taş Devri kadını yüz yaklaşımı yöntemi2

“Yüz yaklaşımı” yöntemi, küresel bir popülasyondaki yüz yumuşak doku verilerini kullanarak, nesnenin görünümünü yeniden oluşturmaya çalışır (©Hayes, Shoocongdej ve diğerleri / Antiquity).

 

Hayes, “Yüz rekonstrüksiyonları insanları büyülüyor ve hem sanatçıların hem de biliminsanlarının çok fazla ilgisini çekiyor” dedi. “Ne yazık ki, bazıları sanatsal tasvir tekniklerini anlamayan biliminsanları, diğerleri bilimin teknik özelliklerini anlamayan sanatçılar. Ölen kişi bundan daha iyisini hak ediyor.”

Hayes, elde edilen imajın kadının yüzünün genel bir portresini yansıttığını düşünüyor, ancak “portrenin benzeri olma olasılığının düşük olduğunu” söylüyor. Bunun nedeni, karşılaştırma için kullanılan verilerin büyük bir nüfus ait ortalama veriler olmasıdır. Bu sebeple Tham Lod kaya evinde bulunan kadının yüz ölçümleri ile ortalama bir insana ait imajın benzemesi iyi bir benzerlik olacaktır. Fakat Hayes bunların ortalama veriler olmadığına işaret ediyor.

 

Çeviren: Bünyamin Tan

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniv. Klasik Türk Edebiyatı YL

 

Kaynak: Martha Henriques, http://www.ibtimes.co.uk/face-stone-age-woman-thailand-highlands-revealed-1615309

 

 

 

 

 

 

50soruda gorelilik kapak-4b_EN SON

“50 Soruda” dizisi, bilimin temel kuramlarını ve kimi alanlarını, popüler düzeyde anlatan kitaplardan oluşuyor. Dizinin 50+1 Soruda Görelilik Kuramları adlı […]

endustri kapak en sonnnn

50 Soruda Endüstri Mühendisliği kitabı, İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Esra Baş tarafından, endüstri mühendisliği alanının kapsamı […]

Din-Ahlak ve Saygı-Biat Üzerine Aykırı Yazılar

Alâeddin Şenel

din ahlak

Bilim ve düşün insanı Alâeddin Şenel bu yapıtında “ahlak” kavramını tarihsel, sınıfsal ve siyasi boyutlarıyla inceliyor, tarih boyunca geliştirilmiş ahlak […]

Matematiğin Mizahı

Ali Törün

kapak_matematigin mizahı

Matematik, bilinenle bilinmeyen, görünenle görünmeyen arasında ilişki kurmayı öğretir bize. Elinizdeki kitapta, matematikçi Ali Törün’ün Edebiyattaki Matematik, Meşhur Problemler ve […]