HHÇ site için ilan 2

Vejetaryen beslenme kilo vermede iki kat daha etkili

Close-up of pretty girl eating fresh vegetable salad

Diyetisyenler, vejetaryen beslenmeye dönenlerin, düşük kalorili geleneksel diyetleri uygulayanlara nazaran hem daha etkili kilo verdiklerini, hem de metabolizmalarını geliştirerek kas yağlanmasını azalttıklarını göstererek bu çalışmayı Amerika Beslenme Akademisi Dergisi’nde yayımladılar.

Çalışmaya önderlik eden Dr. Hana Kahleova’ya göre kas yağlarının azalması, şeker ve yağ metabolizmasını geliştirerek özellikle metabolik sendrom ve tip 2 diyabet hastalarına yarar sağlar.

Tip 2 diyabet hastası 74 gönüllü, rasgele olacak şekilde vejetaryen diyet veya geleneksel diyet alacak şekilde ayrıldı. Vejetaryen diyet, sebze, meyve, tahıl, baklagil ve kabuklu yemişlerle, günde sadece 1 porsiyon az yağlı hayvan ürününden (örneğin yoğurt) oluşurken; geleneksel diyet, Avrupa Diyabet Cemiyeti’nin tip 2 diyabet hastalarına önerdiği günlük beslenmeyi içeriyordu. Her iki diyet de her birey için eşit kalori değerindeydi (isokalorik) ve 500 kilokalori ile sınırlıydı. Ortalama kilo kaybında vejetaryen diyet 6,2 kilo ile geleneksel diyetten (ortalama 3,2 kilogram) neredeyse iki kat etkili olmuştu.

MR görüntüleme ile Dr. Kahleova ve arkadaşları, gönüllülerde adipoz doku olarak bilinen yağ deposu incelemesi yaptılar. Burada, derialtı, kas yüzeyi ve kas içi yağ miktarları ölçülerek her iki diyet arasındaki fark belirlendi. Her iki diyette de derialtı yağ dokusu benzer azalma gösterirken; kas yüzeyi yağ sadece vejetaryen diyette azalmış; kas içi yağ ise yine vejetaryen diyette kayda değer ölçüde daha fazla azalmıştı.

Bu sonuçlar, insülin direnciyle bağlantılı olan tip 2 diyabette meydana gelen kas yüzeyi yağ oranının artışı için çok önemlidir. Oranın azalması, şeker metabolizmasının kontrolünde büyük kolaylık sağlayacaktır. Ek olarak, özellikle diyabetli yaşlı hastalarda kas içi yağ oranının azalması, kas gücünü arttırarak kişilerin hareket kabiliyetini arttırabilecektir.

Dr. Kahleova’ya göre, vejetaryen diyet, kilo vermede en etkili diyet olmasının yanında, kas içi yağlanmada yarattığı azalma ile metabolizmayı düzenleyerek özellikle metabolik sendrom ve/veya tip 2 diyabet hastalarının kilo vermesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca kilo kontrolünü ciddiye alan kişilerin sağlıklı ve hareketli bir yaşam sürmelerini de destekleyecektir.

 

Çeviren: Dr. Ebru Oktay

 

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170612094458.htm

1968 Devrimci Eğitim Şurası 1969 Öğretmen Boykotu

Ahmet Doğan

1968

Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) tarafından düzenlenen 1968 Devrimci Eğitim Şûrası ve 1969 Büyük Öğretmen Boykotu, öğretmen mücadelesi tarihimizin olduğu kadar, […]

502824b

Orta Çağ, Hıristiyanlığın karanlık çağı, İslamiyet’in altın çağıydı. Avrupa, İslam uygarlığından birçok şey aldı. Hatta denebilir ki, Modern Batı’nın temelinde […]

ot_kapak

Sosyal Sınıflar, Kültürler ve 13. yüzyıl Anadolu Devrimi, 13. yüzyıl Anadolu’sunda örgütlü olarak kulluktan kurtulma sürecini başlatmış olan insanlığın serüvenidir. […]

Neden Kavramı ve Nedensellik Sorunu

Hasan Aydın

neden

BASKISI YOK   Bu kitabın, birbiriyle ilişkili dört temel amacının olduğunu söylemek olasıdır. İlki, insanlığın düşünsel serüveninde felsefi düşüncenin öncüsü […]