HHÇ site için ilan 2

Vejetaryen beslenme kilo vermede iki kat daha etkili

Close-up of pretty girl eating fresh vegetable salad

Diyetisyenler, vejetaryen beslenmeye dönenlerin, düşük kalorili geleneksel diyetleri uygulayanlara nazaran hem daha etkili kilo verdiklerini, hem de metabolizmalarını geliştirerek kas yağlanmasını azalttıklarını göstererek bu çalışmayı Amerika Beslenme Akademisi Dergisi’nde yayımladılar.

Çalışmaya önderlik eden Dr. Hana Kahleova’ya göre kas yağlarının azalması, şeker ve yağ metabolizmasını geliştirerek özellikle metabolik sendrom ve tip 2 diyabet hastalarına yarar sağlar.

Tip 2 diyabet hastası 74 gönüllü, rasgele olacak şekilde vejetaryen diyet veya geleneksel diyet alacak şekilde ayrıldı. Vejetaryen diyet, sebze, meyve, tahıl, baklagil ve kabuklu yemişlerle, günde sadece 1 porsiyon az yağlı hayvan ürününden (örneğin yoğurt) oluşurken; geleneksel diyet, Avrupa Diyabet Cemiyeti’nin tip 2 diyabet hastalarına önerdiği günlük beslenmeyi içeriyordu. Her iki diyet de her birey için eşit kalori değerindeydi (isokalorik) ve 500 kilokalori ile sınırlıydı. Ortalama kilo kaybında vejetaryen diyet 6,2 kilo ile geleneksel diyetten (ortalama 3,2 kilogram) neredeyse iki kat etkili olmuştu.

MR görüntüleme ile Dr. Kahleova ve arkadaşları, gönüllülerde adipoz doku olarak bilinen yağ deposu incelemesi yaptılar. Burada, derialtı, kas yüzeyi ve kas içi yağ miktarları ölçülerek her iki diyet arasındaki fark belirlendi. Her iki diyette de derialtı yağ dokusu benzer azalma gösterirken; kas yüzeyi yağ sadece vejetaryen diyette azalmış; kas içi yağ ise yine vejetaryen diyette kayda değer ölçüde daha fazla azalmıştı.

Bu sonuçlar, insülin direnciyle bağlantılı olan tip 2 diyabette meydana gelen kas yüzeyi yağ oranının artışı için çok önemlidir. Oranın azalması, şeker metabolizmasının kontrolünde büyük kolaylık sağlayacaktır. Ek olarak, özellikle diyabetli yaşlı hastalarda kas içi yağ oranının azalması, kas gücünü arttırarak kişilerin hareket kabiliyetini arttırabilecektir.

Dr. Kahleova’ya göre, vejetaryen diyet, kilo vermede en etkili diyet olmasının yanında, kas içi yağlanmada yarattığı azalma ile metabolizmayı düzenleyerek özellikle metabolik sendrom ve/veya tip 2 diyabet hastalarının kilo vermesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca kilo kontrolünü ciddiye alan kişilerin sağlıklı ve hareketli bir yaşam sürmelerini de destekleyecektir.

 

Çeviren: Dr. Ebru Oktay

 

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170612094458.htm

Marksizmin Başyapıtları

Derleme

+Marksizmin Başyapıtları kapak

Bu kitap bir tarih çalışması değil. Çünkü Marx’ın kuramı henüz tarihteki yerini almış, miadını doldurmuş, artık esin kaynağı olmaktan çıkmış […]

50 Soruda Dil Felsefesi

Atakan Altınörs

kapak_dil felsefesi

Dilin mahiyetini/neliğini düşünce, kültür, varlık ile ilişkilerinde soruşturan yanıyla felsefeyi konu alan 50 Soruda Dil Felsefesi, “50 Soruda” dizisinin 14. […]

kapak-bilim kazanı web için

Neden şişmanlarız? Işın kılıcı nasıl çalışır? Motivasyonun ya da motivasyon eksikliğinin ardındaki biyolojik sebepler nelerdir? Peki canlılar neden milyonlarca yıldır […]

Evren'le Söyleşiler

Richard T. Hammond

+Evrenle söyleşiler

Yazar Richard T. Hammond, bu kitapta Evren’in en büyük, en küçük ve en ilgi çekici nesnelerini söyleşi formatında konuşturuyor. Mikrofonunu […]