Ana Sayfa Bilim Gündemi Şirket feodalizmine karşı yeni köylülük | 21. yüzyılın yeni feodalizmi

Şirket feodalizmine karşı yeni köylülük | 21. yüzyılın yeni feodalizmi

251

Okuyacağınız yazı, Yeni İnsan Yayınevi bünyesinde yayımlanan “Başka Bir Köylülük Mümkün” adlı kitaptan (Editör: Tayfun Özkaya, Mart 2019) alınmıştır. Kitap 15 Nisan 2013 tarihinde Tarım Ekonomisi Derneği tarafından İzmir’de gerçekleştirilen çalıştayın notlarına dayanılarak hazırlanmış.

Kapitalizmin gelmesiyle feodalizmin bittiğini düşünülmüş idi ve kapitalizm müjdesi tüm köylü ve özgür olmayan halklara özgürlük vaadiydi. Halka özgürlük, demokrasi, istediği yerde istediği şekilde mukavele altında çalışma özgürlüğü getirme vaadiydi. Kapitalizmin bugünkü başarısında bu sosyal hassasiyeti çok derinden yakalamaları yatmaktadır. Artık köleliğe, serfliğe son verme ve kişilere mücadele hakkı tanıma vaadiyle egemen olmayan sınıflar feodallere karşı yeni egemen sınıfları desteklediler.

21. yüzyılda ise yeni tür bir köylülük görülmektedir. Ağalık feodalizmi yerine şirket feodalizmi yerini almış bulunuyor. Bu aşamada oyunun kurallarını belirleyen taraf bellidir.

“Yeni bir köylülük nasıl olmalı?”, “Yeni demokrasi nasıl olmalı?”, “Haklarımızı nasıl talep etmeliyiz?”, “Eski serfler haline dönmekten nasıl kurtuluruz?” diye sorup düşünürsek çözüme kavuşmak mümkün olacaktır. Tüm halklar ortak mücadele içinde bulunmazlar ise akıbetimiz Karaburun Yarımadası’nda bir zamanlar yaşananlar gibi olacaktır.

Önceki İçerikŞirket feodalizmine karşı yeni köylülük | Çözüm kooperatifleşme ve kamu yatırımları
Sonraki İçerikİnsanın evriminde kadının rolü