Ana sayfa Bilim Gündemi Köpeklerin gözleri insanlara çekici gelmek için evrimleşmiş

Köpeklerin gözleri insanlara çekici gelmek için evrimleşmiş

2040

Araştırmacılara göre köpekler evrim sürecinde gözlerinin etrafında insanlara çekici gelen mimikler yapmalarını sağlayan kaslar geliştirmiş.

Yüzlerindeki küçük bir kas, köpek gözlerinin insanlarda bakıcı ve koruyucu bir yaklaşımı tetikleyen “bebeğimsi” bir mimik yapmalarını sağlıyor.

Araştırmaya göre bunun gibi “yavru köpek gözleri” evcilleştirilmiş köpekler ile insanların kaynaşmasına yardımcı oldu.

Bir köpeğin size bir şeyler söylüyormuş veya ilgi istiyormuş gibi bakışları varsa bu evrimin duygularınızı manipüle etme yolu olabilir.

Daha önceki araştırmalar da köpeklere özgü mimiklerin insanlara nasıl çekici gelebileceğini göstermişti. Fakat İngiltere ve ABD’den gelen yeni araştırma bunun mümkün olabilmesi için köpeklerin gözlerinin etrafında anatomik değişimler gerçekleştiğini gösteriyor.

İfadeli kaşlar
Bu, köpeklerin, araştırmacıların tabiriyle “ifadeli kaşlar” yapmalarını ve “insana benzer iletişimin ilüzyonunu yaratmalarını” sağlıyor.

Portsmouth Üniversitesi’nden Dr. Juliane Kaminski’nin yazarlarından biri olduğu araştırmaya göre “Köpeklerin bu hareketi insanlarda onlara bakmaları için güçlü bir isteği tetikliyor. Bu kas hareketi köpeklerin gözlerinin olduğundan daha büyük, bebeğimsi görünmelerini sağlıyor ve insanların üzgünken yaptıkları bir hareketle benzerlik gösteriyor.”

Dr. Kaminski’ye göre insanlar bunun gibi çekici bir özelliğe sahip köpekleri korumayı ve çiftleştirmeyi “bilinç dışı şekilde tercih edebilirler” ve bu da bu özelliğe sahip köpeklere evrimsel bir avantaj sağlayabilir.

Dr. Kaminski: “Köpeklerin kurtlardan evcilleştirilmesinin ardından iç kaşlarını hareket ettirebilmek için bir kas geliştirdiklerine dair deliller ikna edici ” diyor.

ABD ve İngiltere’den anatomi ve karşılaştırmalı psikoloji araştırmacılarının bulgularına göre köpeklerin yüzlerindeki bu değişim onların insanlarla beraber yaşaması sonucunda binlerce yıl içinde gelişmiş.

Daha önce yapılan araştırmalar köpeklerin “yavru köpek gözlerini” bir insan onlara bakarken yapma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor, bu da söz konusu davranışın köpekler tarafından insanları etkilemek için özellikle gösterilen bir davranış olduğuna işaret ediyor.

Makalenin yazarlarından biri olan ABD Duquesne Üniversitesi’nden Prof. Anne Burrows’a göre köpeklerin yüz kaslarında görülen bu değişim evrim şartlarına göre “inanılmaz hızlıydı” ve bu direk olarak “köpeklerin insanlarla artan sosyal etkileşimin sonucuydu”.

Portsmouth Üniversitesi’nden Prof. Bridget Waller ise, “Bulgular, yüzlerin ilgimizi çekmede ne kadar önemli olduğunu ve sosyal etkileşimde nasıl bir güç sahibi olduklarını bize gösteriyor” diyor.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/education-48665618