Ana Sayfa 231. Sayı Yapay zekâ ve riskler

Yapay zekâ ve riskler

Terminatör gibi robotlar yok ve robotların dünyayı ele geçireceğine dair bir işaret de yok. Fakat algoritmik zararlar uzun zamandır var ve üretken YZ araçlarıyla beraber algoritmik zararların kapsamı ve ciddiyeti artıyor. YZ’nin risklerini tartışacaksak önceliğimiz kâr değil, doğa ve insan olmalı. YZ’nin çevre ve işgücüne etkileri birkaç şirketin inisiyatifine bırakılamayacak kadar önemli konular.

139

Geçen ayki yazıda FLI’nın (Yaşamın Geleceği Enstitüsü – Future of Life Institute), 22 Mart’ta yayımladığı “Dev Yapay Zekâ Deneylerini Duraklatın” başlıklı açık mektubundan bahsetmiştim. FLI, güçlü YZ (yapay zekâ) sistemlerinin geliştirilmesine devam etmeden önce risklerin yönetilebilirliğinden emin olunması gerektiğini savunuyordu. 30 Mayıs’ta da CAIS’in (Center for AI Safety – Yapay Zekâ Güvenliği Merkezi) web sitesinde […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.
Önceki İçerikBilginin, değerlerin ve eğitimin İslamileştirilmesi
Sonraki İçerikBatı Roma İmparatorluğunun çöküş süreci
Bilgisayar mühendisi. Dergimizde bulunan, "Bilişim Dünyasından" adlı sürekli bölümün yazarı. İnternet teknolojileri, bilişim, yazılım gibi alanlara dair yazılar yazmakta, seminerler vermekte.