Ana Sayfa Bilim Gündemi Koronavirüs salgını 10 Mart raporu | Wuhan koronavirüsü Türkiye’de!

Koronavirüs salgını 10 Mart raporu | Wuhan koronavirüsü Türkiye’de!

4679

2019 yılının son haftalarında enfeksiyon vakaları bildirilmeye başlanan yeni koronavirüs yayılımını sürdürüyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından COVID-19 olarak adlandırılan hastalığın etmeni ise SARS-CoV-2 ismi verilen bir koronavirüs. Virüsün ana enfeksiyon bölgesinin akciğerler olduğu, hastalığın ilk belirtilerinin grip ile benzer özellik taşıdığı ifade ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 10 Mart raporundan…
Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinden dünya geneline yayılan yeni koronavirüse ilişkin resmi bilgilendirme Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılıyor. Gün içerisinde koronavirüs salgınına ilişkin pek çok açıklamaya maruz kalsak da vaka sayısı ve virüsün dünya çapındaki yayılımına ilişkin en net veriler Dünya Sağlık Örgütü’nden geliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı 10 Mart gününe ilişkin son raporda dünya genelindeki vaka sayısının 113.702 olduğu ve bu vakalardan 4125 tanesinin bir önceki raporun yayımlandığı 9 Mart gününden sonra bildirildiği ifade edildi. Söz konusu raporda koronavirüs kökenli hastalık nedeniyle yaşamını yitiren insan sayısına ilişkin bilgilere de yer verildi. Buna göre dünya çapında COVID-19 hastalığı nedeniyle 4012 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerden 203 tanesi 9 Mart günü yayımlanan bir önceki rapordan sonra bildirilmiş. Yani son rapora göre bir gün içerisinde dünya genelinde 203 kişi COVID-19 hastalığına bağlı olarak hayatını kaybetti.

Çin’deki ve diğer ülkelerdeki durum
Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre vaka sayılarının büyük bir kısmı Çin’den bildirilmiş. Çin’deki enfeksiyon vakası sayısının 80.924 olduğu, yaşamını yitiren insan sayısının da 3140’a yükseldiği ifade ediliyor.

Koronavirüs kökenli hastalığın 109 ülkeye yayıldığı ifade ediliyor. COVID-19 hastalığının etmeni olan SARS-CoV-2 virüsünün en çok yayılım gösterdiği ülkeler İtalya ve İran olarak karşımıza çıkıyor. İran’da 7161 enfeksiyon vakası gözlendi, yaşamını yitiren insan sayısında 237 olduğu açıklandı. İtalya’da ise virüsün yayılımına ilişkin kritik bir tablo karşımıza çıkıyor. Kısa sürede oldukça yüksek vaka sayılarının bildirildiği İtalya’da toplamda 9172 enfeksiyon vakası raporlandı. Bu enfeksiyon vakalarının 1797’si bir önceki rapordan daha sonra bildirilmiş. İtalya’da COVID-19 hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren insan sayısı 463 ve bir önceki rapordan sonra (yani bir gün içerisinde) 97 kişi yaşamını yitirmiş.

İran ve İtalya’da ülke yönetiminde görevli olan bazı kişilerde de koronavirüs enfeksiyonu tespit edildiği ifade edilmişti. 10 Mart günü gelen bilgiye göre İngiltere’de Sağlık Bakanı yardımcısı Nadine Dorries’ın koronavirüs enfeksiyonu testi pozitif çıktı.

SARS-CoV-2 virüsü Türkiye’de
Virüs dünya genelindeki yayılımını sürdürürken enfeksiyon vakası bildirmeyen ülkelerden olan Türkiye’de de koronavirüs kökenli COVİD-19 hastalığının görüldüğü açıklandı. Türkiye’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada, “İnsanların ülkeden ülkeye seyahat halinde olduğu bir dünyada salgınlar yayılabiliyor. Dünyayla ilişkimizi tümden kesebilseydik şu anda karşınızda olmazdım. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın testi pozitif çıktı. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: WHO; BİLİM VE GELECEK


Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri ile bilimsel kaynaklardan yararlanılarak koronavirüs salgınına ilişkin olarak hazırlanan derlemeleri günlük olarak yayınlanmaya devam edeceğiz. Şarlatanları unutun, şimdi akıl ve bilim zamanı.


 

Önceki İçerikÇin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs Türkiye’de!
Sonraki İçerikKLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap: Vatandaşlar üç temel noktaya çok dikkat etmeli