Ana Sayfa Bilim Gündemi Koronavirüs gündemine ilişkin doğru ve güvenilir bilgi kaynakları neler?

Koronavirüs gündemine ilişkin doğru ve güvenilir bilgi kaynakları neler?

2817

Koronavirüs salgını konusundaki en önemli nokta doğru bilgiye ulaşabilmek. Doğru bilgiye ulaşmak açısından kullandığımız kaynaklar büyük önem taşıyor. Gün içerisinde gündem akışında koronavirüse ilişkin olarak çok fazla habere, içeriğe ve bilgiye erişebiliyoruz ancak bu bilgilerin güvenirliği ve içeriklerin hangi kaynaklar kullanılarak hazırlandığı oldukça önemli. Bilim ve Gelecek ekibi olarak koronavirüsün gündemine ilişkin doğru güncel verilere ve bilimsel bilgiye erişebileceğiniz bazı kaynakları derledik.

 

1) Dünya Sağlık Örgütü

Dünya Sağlık Örgütü her gün, virüsün dünya genelindeki yayılımına yer verdiği kapsamlı bir rapor yayımlıyor. Bu raporda vaka sayısındaki artışlara, ölüm oranlarına, ülkeler bazındaki yayılıma dair bilgiler veriliyor. Ülkelerden gelen resmi vaka sayısını raporlaştıran ve hazırlanan haritaya ekleyen Dünya Sağlık Örgütü’nün web sitesi, güncel vaka sayısının öğrenilmesi için ziyaret edilebilir.

Dünya Sağlık örgütü, güncel vaka sayılarının yanı sıra koronavirüse ilişkin bilimsel çalışmalar yoluyla elde edilen verileri de paylaşıyor.

Koronavirüs salgını 10 Mart raporu | Wuhan koronavirüsü Türkiye’de!

2) Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği, dünya genelinde görülen enfeksiyon vakalarının takibi açısından güvenilir bir kaynak. Ancak KLİMİK Derneği çok önemli bir noktada daha öne çıkıyor. SARS-CoV-2 virüsünün ne olduğundan salgın tehdidine, koronavirüs enfeksiyonuna karşı alınması gereken önlemlerden diğer enfeksiyon hastalıklarına kadar pek çok noktada bilgi alınabilecek bir kurum. Enfeksiyon hastalıkları konusunda uzman biliminsanlarının açıklamalarına ve koronavirüse ilişkin hazırlanan çalışmalara KLİMİK Derneği’nin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap: Vatandaşlar üç temel noktaya çok dikkat etmeli

3) Türk Tabipleri Birliği ve tabip odaları

Türk Tabipleri Birliği ve bu birliğe bağlı tabip odaları koronavirüse ilişkin olarak güncel bilimsel verileri paylaşıyor ve sağlık otoritelerini halk sağlığının korunması konusunda çalışmaya davet ediyor. Önlemlerden, teşhis çalışmalarına kadar pek çok noktada yapılması gerekeni işaret eden Türk Tabipleri Birliği’nin konuya ilişkin açıklamalarına TTB’nin resmi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde tabip odalarının sitelerinden de güncel bilgilendirmelere ulaşılabilmekte.

4) Türk Eczacıları Birliği

Türk Eczacıları Birliği, koronavirüs hakkında bilinmesi gerekenler hakkında hazırladığı kitapçıkla eczacıların koronavirüs enfeksiyonlarına nasıl yaklaşması gerektiğini belirtirken aynı zamanda da koronavirüse ilişkin güncel bilgileri veriyor. Aynı şekilde koronavirüse karşı alınması gereken önlemler de Türk Eczacıları Birliği’nin resmi sitesinde yer alan içeriklerden.

5) İstanbul Eczacı Odası

İstanbul Eczacı Odası, koronavirüs enfeksiyonuna ilişkin olarak hazırladığı hasta bilgilendirme broşürü ile Çin’in Wuhan kentinden yayılan yeni koronavirüse ve virüs kaynaklı enfeksiyona ilişkin bilgi verdi. Broşürde COVID-19 hastalığının belirtileri, hastalıktan korunma yolları ve hastalığın tedavisi hakkında bilgiler yer alıyor.

İstanbul Eczacı Odası ayrıca, koronavirüse karşı, eczacıların ve eczane çalışanlarının eczanede kişisel ve ortama ilişkin hijyeni nasıl sağlayabileceklerine ilişkin bir broşür de hazırlayarak, yayımladı. İEO’nın resmi sitesi de, koronavirüse ilişkin doğru bilgi almak için başvurulacak siteler arasında.

Koronavirüs kökenli hastalık ile ilgili bilimsel olmayan pek çok açıklama geliyor. Bilim ve Gelecek dergisi olarak doğru, güvenilir verileri ve bilimsel bilgiyi halka ulaştırmak için yayın yapma gayretindeyiz. Sorumlu yayıncılık anlayışımızın gereklerine uyarak, koronavirüs gündemini doğru ve bilimsel kaynaklardan yararlanarak, biliminsanlarından görüş alarak okuyucularımıza aktarıyoruz. Bu anlamda doğru, güvenilir ve bilimsel bilgiye erişmek için Bilim ve Gelecek‘i de takip edebilirsiniz.

Önceki İçerikKLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap: Vatandaşlar üç temel noktaya çok dikkat etmeli
Sonraki İçerikTTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman: Sağlık otoriteleri bilgi paylaşımı konusunda şeffaf olmalı