Ana Sayfa 87. Sayı Arcimboldo’nun renkli dünyası

Arcimboldo’nun renkli dünyası

Geçmişe Yolculuk

378
Milanolu ressam Arcimboldo’nun 16. yüzyılda yaptığı natüralist içerikli portreleri.

Milanolu ressam Giuseppe Arcimboldo’nun 16. yüzyılda yaptığı natüralist içerikli, bitki ve hayvan figürlerinin iç içe geçtiği fantastik yapıtları Palazzo Reale’de açılan Arcimboldo sergisinin ana eksenini oluşturuyor. Genç Arcimboldo’dan usta Arcimboldo’ya geçen süreçte, 16. yüzyıl Milanosu’nun kültüründen izler yansıtan sanatçının bu sıra dışı yapıtları dönemin Milanosu’ndaki atölyelerde ürettiği biliniyor.

Natüralist nitelikteki illüstrasyonlarında birçok meyve, bitki ve hayvan figürünü bir arada kullanarak renkli desenler çizen ressamın bu yaratıcı işleri doğabilimci Ulisse Aldrovandi için hazırladığı anlatılıyor. Arcimboldo’nun 1563’den itibaren çiçek, meyve ve hayvan figürlerini bir arada kullandığı, alacalı ‘Bileşik Kafalar” serisindeki yaratıcı işlerin İmparator II. Massimilano tarafindan çok sevildiği vurgulanıyor.

Ressamlığının yanı sıra bir tür kaşif, animatör, 1600’lerde yapılan şenlikler ve turnuvaların düzenleyicisi olarak da anılan sanatçının saray resminin gelişimine katkıda bulunduğunu anımsatıyor sergi. Floransa Uffizi Müzesi’nden Milano’daki sergi için gönderilen 50 maskeli portre Arcimboldo’nun renkli yapıtlarını tamamlıyor. Bu önemli sergi, sanatçının 1587 yılında yaptığı Kağıttan Kafa adını verdiği kendi portresi ile noktalanıyor.

Sergide, Leonardo’nın Pinacoteca Ambrosiana arşivinden getirilen grotesk yapıtlarının yanı sıra, 16. yüzyılda yaşayan Milanolu sanatçılar ve zanaatkârların ürettiği çömlekler, değerli silahlar, zırhlar, dönemin dokumaları, el yazması eserler, madalyalar ve heykelleri de görmek mümkün.

Arcimboldo/ Milano Palazzo Reale / 22 Mayıs’a kadar açık / Rezervasyon: 02. 928 00375

Önceki İçerik“Tacuinum Etrusco”dan tarifler
Sonraki İçerikMilano’daki “ölüler şehri”