Ana Sayfa 177. Sayı Patreon destekçisi olmaya davet

Patreon destekçisi olmaya davet

266

Bilim ve Gelecek dergisi aydınlanmanın ve toplumcu bilim anlayışının kalesidir dedik ve bu kaleyi 15 yıldır tuğla tuğla ördük. Artık kaleden çıkmanın zamanı. Yeni bir hedefimiz var: Dijital yayıncılık olanaklarını da kullanarak bu çizgiyi daha geniş kesimlere ulaştırmak. Halkımızın tepesine karabasan gibi inmiş krizi, küçülerek ve yok olarak değil uygun bir biçimde büyüyerek aşmayı amaçlıyoruz. Yayıncılığın, özellikle de bilim yayıncılığının ancak büyük bir özveriyle kotarılabileceğini defalarca söyledik. Fakat bugün ülkemizin içinde bulunduğu durum, bilimsel düşünceyi toplumsallaştırma mücadelesinde daha fazla özveri gerektiriyor.

Bu nedenle Bilim ve Gelecek için bir Patreon destek hesabı açmaya karar verdik. Patreon, okurlarının Bilim ve Gelecek’e aylık olarak destek olabileceği bir platform. Bu aydan itibaren Bilim ve Gelecek her Patreon destekçisine e-abonelik hediye etmeye de başlıyor. Bütün okurlarımızı, dostlarımızı, yüreği bilimle atan her yurttaşımızı, bilimsel düşünceyi topluma yayma hedefimizi birlikte gerçekleştirmek doğrultusunda Bilim ve Gelecek’e Patreon destekçisi olmaya davet ediyoruz.

Daha detaylı bilgi için www.patreon.com/bilimvegelecek adresini ziyaret edebilirsiniz.

***

Bilim ve Gelecek Kitaplığı’nın “50 Soruda” dizisi bünyesinde yeni çıkan 50 Soruda Yapay Zekâ adlı kitabımız büyük ilgi çekiyor. Daha bir ay bile dolmadan üç baskı yaptı ve arkası da gelecek gibi gözüküyor. Bunda değerli yazarımız Cem Say’ın ciddi uzmanlık gerektiren bir konuyu popüler ve herkesin anlayabileceği bir biçimde kaleme alabilmesinin büyük payı var. Dizi editörümüz Nalân Mahsereci’nin yoğun emeğini de unutmayalım. Elbirliğiyle ortaya çok önemli bir popüler bilim kitabı çıkmış oldu.

50 Soruda dizisi yeni kitaplarla devam edecek. “Darwin ve Evrim Kuramı”, “Maddenin Evrimi”, “Genetik” konulu dizi kitaplarını yakın zamanda yine değerli uzmanların kaleminden okuyacaksınız. Bilim ve Gelecek Kitaplığı, dizi dışında da kitap çıkarmayı sürdürecek.

***

Bilim ve Gelecek İstanbul Dersleri Kasım ayında da devam ediyor. Bu ayın en önemli dersi Doç. Dr. Hasan Aydın’ın “Felsefe, İnsan Doğası ve Etik” konulu kursu. 23-24-25 Kasım günleri hızlandırılmış bir biçimde Bilim ve Gelecek’in Büyükçekmece Temsilciliği’nde gerçekleşecek. Hasan Aydın, “Neyi bilebiliriz?”, “Her şey öznel ve göreceli mi?”, “İnsan rasyonel bir varlık mıdır?”, “Ahlaklı olmak için dine ve tanrıya ihtiyaç var mı?” gibi soruları tartışacak.

Bu dersin geniş ilgi göreceğini düşündüğümüz için kursu daha fazla kayıt alma olanağı bulunan Büyükçekmece Temsilciliği’nde gerçekleştirmeye karar verdik. Fakat yine de sayı sınırlı. Okurlarımız kayıt için Bilim ve Gelecek merkezine veya Büyükçekmece Temsilciliğimize (Ahmet Doğan, 0532 333 8415) başvurabilir.

Kasım ayında İstanbul merkez büroda da kurslar yapılacak. Bunları web sitemizden ve sosyal medyadan duyuracağız.

***

Elinizdeki sayının kapak dosyası oldukça ilginç. Büyük Alman şair ve edebiyatçısı Goethe’nin pek bilinmeyen bilimci yönünü ele alıyoruz. Bu niteliğiyle Goethe’ye “Batı’nın Ömer Hayyam’ı” da diyebiliriz. İlgiyle okunacağını düşünüyoruz.

Dostlukla kalın…

Önceki İçerikMars bilimciler metan gizemini çözmeye daha yakınlar!
Sonraki İçerikKolektif hafızada ‘ötekiler’
Bir Kürt beldesinin kültürel bohçasından dökülenler