Ana Sayfa Bilim Gündemi Yalova-Esenköy depremi ne anlatıyor?

Yalova-Esenköy depremi ne anlatıyor?

4004

30 Kasım 2018’de sabaha karşı 05:36’da Armutlu Yarımadası’nda Yalova-Esenköy merkezli mb=4.2 büyüklüğünde bir deprem oldu. Depremin sığ olması nedeniyle sarsıntı çevrede kuvvetle hissedildi ve Marmara bölgesinde birçok insanı uykusundan uyandırdı.

Yalova-Esenköy deprem etkinliği 26 Kasım 2018 tarihinde öncü depremlerle başladı. 1.5 ile 2.4 büyüklüklerinde 10 adet öncü deprem oluştu (Tablo). Bu öncü deprem serisini büyüklüğü M=4.3 (KRDAE) (mb=4.2, CSEM) olan deprem izledi. Artçı depremler hızla azalarak sürüyor. Artçı depremlerin büyüklükleri 1.5 ile 2.9 arasında.

Depremin yer aldığı Armutlu Yarımadası batıdan gelen Kuzey Anadolu Fayı’nın bir yan kolunun kuzey kıyısından geçtiği ve jeotermal kaynakların yaygın olduğu bir yer. Bu bölgede deprem fırtınaları türünde deprem etkinliği sık rastlanıyor.

17 Ağustos 1999 Gölcük, İzmit depremini yaratan fay kırığının batı ucunun yarattığı gerilme artışının Armutlu Yarımadası’nın deprem fırtınası etkinlikleri ile ilişkileri olabilir. Bölgenin sismo-tektonik yapısı hasar yapıcı deprem yaratma potansiyeli barındırmaktadır. Planlama ve yapılaşma bu gerçeği göz önünde bulundurmalıdır.

Önceki İçerikYaşamı üreten mekanizmanın yeni kanıtları
Sonraki İçerikPop kültürün ötesinde “evrenin kökeni” tartışması