Ana Sayfa Bilim Gündemi Uzaya kaya parçaları atan bir asteroid keşfedildi

Uzaya kaya parçaları atan bir asteroid keşfedildi

1447
Jüpiter ve yörüngesi üzerinde Truva asteroidlerine ait çizim. Kaynak: NASA/JPL-Caltech

NASA’nın OSIRIS-REx görevinden veri edinen biliminsanları, asteroit Bennu’nun neden dışarıya periyodik olarak pinpon topları büyüklüğünde kayalar attığını anlamaya çalışıyor.

ABD’nin Rowan Üniversitesi’nden biliminsanı Harold Connolly Jr, “OSRIRIS-REx ekibin bir başka üyesi. Yıldızların bulunmadığı bir bölgede kazara ortaya çıktı, uzay aracının navigasyon kamerasından fark edildi. Görünüşe göre yıldız değillerdi; onlar bir asteroitten atılan partiküllerdir. Bu kesinlikle çarpıcı bir keşif oldu” dedi.

Çalışmaya ilişkin veriler Science dergisinde yayınlandı. Connolly, biliminsanlarının gözlemlediği şeyin daha önce kuyruklu yıldızlarda görülen bir durum olabileceğini söyledi ve ekledi: “Ancak gördüğümüz şey bu tanıma uymuyor. Kuyruklu yıldızların aktivitesine benzer bir aktiviteye, gaz ve katı yapıdaki partiküller eşlik etmelidir. Ancak gaz yapıda partikül varsa onu göremeyiz, burada gözlenen sadece yüzeyden çıkan parçacıklardır.

Duruma ilişkin bir diğer tahmin ise asteroit içindeki stresin patlamış mısırın oluşumu gibi bir mekanizma ile dışarı çıkması olabilir. Bunun gerçekleşme olasılığını arttıran başka bir durum ise, asteroidin çevredeki suyu emerek büyüyen kil benzeri mineraller içermesidir.

Connolly, bu asteroidin sadece 500 metrelik bir çapa sahip olduğunu ve yeterince düşük bir yüzey yerçekimine sahip olduğunu söyledi. Bu özellikler nedeniyle asteroidin yüzeyinden kaya kopuşunun daha kolay olabileceğini ifade eden Connolly, bu kayaların hiçbirinin geri döndüğünü görmediğini söylüyor.

Kaynak:https://cosmosmagazine.com/space/now-that-s-an-active-asteroid

Önceki İçerikBilimin Öncüleri: Niels Bohr (1885 -1962)
Sonraki İçerikNASA’nın yeni çalışmasında biliminsanları Güneş’e odaklandı
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.