Ana Sayfa 237. Sayı Enerji alanında anti-emperyalist bir öneri Batı Asya Gaz Birliği

Enerji alanında anti-emperyalist bir öneri
Batı Asya Gaz Birliği

Çağımızda emperyalist projeler ile mazlumlar cephesinin projeleri arasındaki kıyasıya rekabet bir olgudur. Emperyalizm de mazlumlar da aynı sorunlar zemininde hareket eder. Emperyalistler durup dururken çıkarları gereği geliştirdikleri projeleri uygulamaktan vazgeçmezler. Emperyalizmi alt etmenin yolu, sorunlara mazlumlar cephesinden çözümler bulmak ve ısrarla mücadelesini vermektir. Bu yazıda tartıştığımız Batı Asya Gaz Birliği önerisi, emperyalist projelerin karşısına çıkarılacak işte böylesi bir projedir.

58

Hasan Bögün GİRİŞ Bölgemizin ve ülkemizin yaşamakta olduğu sorunlar jeopolitik sorunlar olarak ele alınıyor ve genellikle yine jeopolitik çözüm önerileri sunuluyor. Bu yaklaşımın yabancı büyük güçlerin minderinde güreşmek anlamına geldiğini ve dolayısıyla yanlış olduğunu belirtmekle birlikte jeopolitik üzerine uzun uzadıya bir tartışma yapmayacağız. Jeopolitik üzerine sözümüz olmadığı için değil. Jeopolitik tartışmasının emperyalist ülkelerin düzleminde arayışlara […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.
Önceki İçerikİskambil kağıtları ve politika
Sonraki İçerik‘Kambriyen patlaması’ evrim kuramını çürütüyor mu?