Ana Sayfa Bilim Gündemi Hawking lokması!

Hawking lokması!

2022

Dr. Alpaslan Bilen, Dr. İbrahim Sivrikaya ve bazı Karaburun sakinleri tarafından 14 Mart günü hayatını kaybeden ünlü fizikçi Stephen Hawking anısına lokma döküldü. Karaburun merkezde, Nergis Cafe’nin önünde dökülen lokma hayrı, esnaf ve yurttaşlardan ilgi gördü.

Lokma dökmek, Anadolu’nun birçok yerinde rastlanan ama esas olarak İzmir ve Ege yöresine özgü bir gelenek. Kökeni antik çağlara kadar gidiyor. Ölen yakınların ardından, yiyenlerin hayır duasını almak için lokma dökülüyor.

Daha önce de Mustafa Kemal Atatürk ve Che Guevara’ya lokma döktüren fizik tedavi uzmanı doktor Alparslan Bilen “Camiye gitmiyoruz, ama bunları yapıyoruz işte” dedi.

Gazete Manifesto’nun Nuray Pehlivan’ın Gazete Duvar’da yer alan haberinden aktardığına göre, Dr. Bilen, neden Hawking için lokma döktürüyorsunuz sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Hawking’in hastalığı benim uzmanlık alanım. Ne kadar ağır bir hastalık olduğunu biliyorum. Hawking bize yaşadığımız evrenin içinde neler olduğunu gösterdi. Kendi tedavisiyle uğraşacağına bin bir zorlukla derdini anlatmaya çalıştı. Var olan beynini kenara alıp, etiyle kemiğiyle uğraşmadı. Hawking’e karşı bütün dünya borçlu. Ben bu borcun bilincinde olduğumu zannediyorum. Hawking bize kara deliği, anti maddeyi, maddeyi öğretti. Ufkumuzu açtı, beynimizden bir kapak kaldırdı. Bu dünyada 30-40 odalı konakta sadece oturma odasını ve tuvaletini bilerek yaşamak var. Bir de tüm odalarını bilerek yaşamak. İşte Hawking bizim bütün odaları görmemizi sağladı.”

Fotoğraflar: Muhteşem Gedizlioğlu

Önceki İçerikİslam’da hile: Yeter ki kitaba uydur!
Sonraki İçerikYaratıcı beyinlerin farklı bir ağ yapısı kullandığı bulundu