Ana Sayfa Bilim Gündemi Alzheimer’ı önlemek için yeni bir umut

Alzheimer’ı önlemek için yeni bir umut

4747

Biliminsanlarının yeni araştırması, CD33 adlı proteinin insan beynindeki ilgili bölgenin düzenlenmesiyle Alzheimer hastalığına karşı mücadelede kullanılabilecek bir araç olabileceğini ortaya koydu.

Araştırma, bu proteini bir kişinin Alzheimer hastalığı olasılığını düşürebilecek bir faktör olarak tanımlayan daha önceki araştırmalara dayanıyor. Ancak insan populasyonunun yaklaşık yüzde 10’u bu proteinin tersine işleyen bir başka proteine sahip.

Bu araştırmanın yürütücülerinden olan kimyager Matthew Macauley, “Beyinde bulunan mikroglia ismi verilen hücreler, Alzheimer hastalığında kritik bir rol oynar. Koruyucu da, zararlı da olabilirler” açıklamalarında bulundu. Çalışmaya katılan biliminsalarından biri olan Abhishek Bhattacherjee ise, “CD33’ün mikroglia hücreleri üzerindeki etkisiyle birlikte Alzheimer hastalığından korunmak mümkün” dedi.

Macauley, “Çalışmanın bulguları CD33 ile Alzheimer hastalığı arasındaki nedensel ilişkinin test edilmesinin yanı sıra CD33 proteini ile mikroglia hücreleri arasındaki ilişkinin anlaşılması için de yeni bir basamak sağlıyor” açıklamalarında bulundu ve ekledi: “Mikroglia hücreleri, fagositoz adı verilen işlemi yapabilme yeteneğine sahiptir. Bu işlem ile Alzheimer hastalığına neden olan nörodejeneratif plaklarda temizleme yapılabilir. Böylece bu hastalık için önleyici veya tedavi edici yeni metotlar geliştirilebilir.”

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2019-12-protein-brain-alzheimer-disease.html

Önceki İçerikODTÜ 14. kez evrim ve bilimle…
Sonraki İçerikEvren’in içeriği nedir?
İstanbul Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyorum. Evrim, Populasyon Genetiği, Moleküler Ekoloji ve Entomoloji alanlarıyla ilgiliyim. Bu alanların yanı sıra müzik ve tiyatro ile de ilgileniyorum.