Ana Sayfa 236. Sayı Yapay zekâ ve alternatif politikalar

Yapay zekâ ve alternatif politikalar

2023’te büyük dil modellerinin yarattığı heyecanla YZ’nin yenilik ve ilerleme ile ilişkili olduğu fikri yeniden canlandı. Her yeni teknolojide olduğu gibi büyük umutlar ve korkular yaygınlaştı. Bunlar olağan şeyler. Ama “YZ ve varoluşsal riskler” gibi tartışmalar insanların enerjilerini uzak varsayımlara harcamalarına ve asıl tartışılması/yapılması gerekenlerden uzaklaşmalarına neden oluyor.

168

İzlem Gözükeleş İlk küresel “Yapay Zekâ Güvenliği Zirvesi”, 1-2 Kasım tarihlerinde Londra’da gerçekleşti. Zirvenin düzenlendiği yer, Bletchley Park, bilgisayar bilimi açısından tarihi bir öneme sahipti. Bletchley Park, II. Dünya Savaşı boyunca Nazi Almanya’sının Enigma ve Lorenz şifrelerinin çözümünde bir üs olarak kullanılmıştı. Ülkemizin de katıldığı bu ilk küresel YZ (Yapay Zekâ) zirvesinde 28 ülkeden temsilci […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.
Önceki İçerikLeibniz-Clarke mektuplaşması ışığında Newton-Leibniz çekişmesi
Sonraki İçerikKarl Marx’ın kaleminden kapitalist ilk birikim
Bilgisayar mühendisi. Dergimizde bulunan, "Bilişim Dünyasından" adlı sürekli bölümün yazarı. İnternet teknolojileri, bilişim, yazılım gibi alanlara dair yazılar yazmakta, seminerler vermekte.