Ana Sayfa Bilim Gündemi Sadık Usta ile Ütopyalar atölyesine bekliyoruz!

Sadık Usta ile Ütopyalar atölyesine bekliyoruz!

774

“Ütopya kavramı ve ütopyalar tarihi” atölyesi

Sadık Usta ile “Ütopya kavramı ve ütopyalar tarihi” atölyesi, 8 Mayıs – 29 Mayıs arası, Salı akşamları, 19.00-21.00 saatlerinde, 4 haftada 8 saat olacak biçimde yapılacak.

Atölyede ütopya kavramının gelişim dinamikleriyle birlikte düşünme pratiğinin temelleri değerlendirilecek, yanı sıra insanlık tarihi açısından dönüm noktalarını oluşturan gelişmelerin ütopya kavramıyla ilişkisi ele alınacak. Atölye programı şöyle:

8 Mayıs Salı (19.00 – 21.00)
Ütopya ve Kuram

Terimin kökeni. Ortaya çıkışının tarihsel nedenleri. Ütopyanın toplumsal koşulları. Ütopyanın antropolojik kökeni. Düşünce ve bilinçte ütopya. Neden ütopya yaratırız? İnsan ve toplum yaşamındaki rolü. Ütopya ve devrim ilişkisi.

15 Mayıs Salı (19.00 – 21.00)
Ütopyanın Tarihçesi-1

Özgün metinler ışığında tarihsel uğraklar. Sümerler. İlkçağ ütopyaları. İslam coğrafyası. Ortaçağ Avrupa’sı. Eşitlikçi mezhepler.

22 Mayıs Salı (19.00 – 21.00)
Ütopyanın Tarihçesi-2

Rönesans dönemi ütopyaları. Laik ve sosyalist ütopyalar. Eşitlikçi Amerikan komünleri. Modern ve Yeşil ütopyalar. Kadın ütopyaları.

29 Mayıs Salı (19.00 – 21.00)
Türk Ütopyaları

Türk ütopyaları var mı? Tarihçesi, kökeni ve gelenek. Doğu yazınında ütopik gelenek. Tanzimat dönemi. 1908 Jön Türk ütopyaları. Cumhuriyet dönemi, Yakup Kadri’nin Ankara romanı.

Atölye Bilim ve Gelecek’in Kadıköy-Moda’daki bürosunda gerçekleşecek. Derslere katılmak için kayıt olmak gereklidir.

Kayıt olmak ve bilgi almak için:
Tel: 0216 349 71 72
E-posta: bilgi@bilimvegelecek.com.tr
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, 9/1 Kadıköy/İstanbul

Önceki İçerikFelçli hastanın yeniden hissetmesi sağlandı!
Sonraki İçerikÇin’de milyonlarca çiftçinin katıldığı deney, sürdürülebilir tarım için umut veriyor
İÜ Eczacılık Fakültesi mezunu. Eczacı ve popüler bilim yayıncısı. Başta Bilim ve Ütopya ile Bilim ve Gelecek olmak üzere, #tarih, Roman Kahramanları, Papirüs, Aydınlık, Cumhuriyet Kitap Eki, Radikal Kitap Eki gibi dergilerde çok sayıda yazısı, söyleşisi ve çevirileri yayımlandı. "Savaş Emek Kitabı - Gel Ey Seher" adlı biyografik bir nehir söyleşi kitabı ve "Hayal Hızı Çetesi İnsanın Atasını Arıyor" adlı bir çocuk kitabı bulunuyor.