Ana Sayfa 232. Sayı Yapay zekâ ve işyerleri

Yapay zekâ ve işyerleri

Amazon ambarlarında YZ kullanımı, temenni edildiği gibi çalışanların daha anlamlı ve yaratıcı görevlere odaklanmasıyla sonuçlanmıyor. Amazon’un ambarları YZ güdümlü otomasyonun şu anda ekonomide bir bütün olarak nasıl uygulandığını temsil etmiyor ama dünyanın en yenilikçi (!) şirketlerinden birinde kullanılan teknolojik uygulamaların ileride yayılma ve yaygınlaşma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu dikkate almak gerekiyor.

60

Son iki yazıda YZ (yapay zekâ) alanında çalışan akademisyenlerin ve iş insanlarının YZ hakkındaki endişelerinden bahsetmiştim. FLI (Yaşamın Geleceği Enstitüsü – Future of Life Institute), dev YZ deneylerini duraklatma çağrısı yapmış ve CAIS (Center for AI Safety – Yapay Zekâ Güvenliği Merkezi) de YZ kaynaklı yok olma riskinin salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.
Önceki İçerikİngiltere’de ‘popüler bilim’ yayımcılığının öncüsü:
Robert Chambers
Sonraki İçerikYangı (iltihap) neden tehlikeli bir gerekliliktir?
Bilgisayar mühendisi. Dergimizde bulunan, "Bilişim Dünyasından" adlı sürekli bölümün yazarı. İnternet teknolojileri, bilişim, yazılım gibi alanlara dair yazılar yazmakta, seminerler vermekte.