Ana Sayfa 237. Sayı 2023’te bilişim alanındaki önemli gelişmeler

2023’te bilişim alanındaki önemli gelişmeler

2023 yılı bilişim alanında birçok gelişmeye sahne oldu. Yapay zekâ, doğal dil işleme ve derin öğrenmedeki önemli ilerlemelerle birlikte daha güçlü ve karmaşık hale gelmeye devam etti; beraberinde birçok tartışma da yaşandı. Twitter adeta Elon Musk’un oyuncağı oldu. 5G teknolojisi yaygınlaşırken 6G için araştırmalar başladı. İlk modüler kuantum bilgisayarı IBM Quantum System Two tanıtıldı.

69

İzlem Gözükeleş GPT’ler (üretici önceden eğitilmiş dönüştürücüler) 2023’ün en çok konuşulan konularının başında yapay zekâ teknolojilerindeki ilerlemeler vardı. Yapay zekâ, doğal dil işleme ve derin öğrenmedeki önemli ilerlemelerle birlikte daha güçlü ve karmaşık hale gelmeye devam etti. ChatGPT, 2022’nin sonunda duyurulmuş ve büyük ses getirmişti. ChatGPT, GPT-3’ün iyileştirilmiş bir versiyonu olan GPT-3,5’e dayanıyordu. GPT’ler dönüştürücü […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.
Önceki İçerik2023’te bilimin satırbaşları
Sonraki İçerikVeri sahipliği demokrasisi ve dijital sosyalizm
Bilgisayar mühendisi. Dergimizde bulunan, "Bilişim Dünyasından" adlı sürekli bölümün yazarı. İnternet teknolojileri, bilişim, yazılım gibi alanlara dair yazılar yazmakta, seminerler vermekte.