Ana Sayfa 239. Sayı Bilgisayarlar matematikçi olabilir mi?

Bilgisayarlar matematikçi olabilir mi?

Yapay Zekâ, Go ve satranç gibi, problem çözme sınavlarında insandan daha iyi bir konuma yerleşti. Ufukta matematik mi var? Steven Strogatz matematikçi Kevin Buzzard ile matematiği bilgisayarların anlayacağı bir dile çevirme çabası üzerine konuştu.

80
The Joy Of The Why’ın bu bölümü için Michael Driver tarafından çizilmiş illüstrasyon.

Kevin Buzzard (Prof., Londra Kraliyet Koleji Matematik Bölümü) ile / Söyleşi: Steven Strogatz (Prof., Cornell Üniversitesi Uygulamalı Matematik Bölümü) Çev. Nalân Mahsereci Okuyacağınız söyleşi, Quanta Magazine’in podcast serisi olan ve matematikçi Steven Strogatz tarafından hazırlanan “The Joy Of Why”ın bir bölümünün çözümünün çevirisidir. Konuşmanın akışındaki anlama katkısı olmayan kimi fazlalıklar çeviri metninden editör tarafından ayıklanmış; […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.
Önceki İçerikBağımsız Maden İşçileri Sendikası Anagold Gözlem Raporu
Öncesiyle ve sonrasıyla 13 Şubat
Sonraki İçerikTarihteki en kapsamlı ansiklopedi
Yongle Dadian
İÜ Eczacılık Fakültesi mezunu. Eczacı ve popüler bilim yayıncısı. Başta Bilim ve Ütopya ile Bilim ve Gelecek olmak üzere, #tarih, Roman Kahramanları, Papirüs, Aydınlık, Cumhuriyet Kitap Eki, Radikal Kitap Eki gibi dergilerde çok sayıda yazısı, söyleşisi ve çevirileri yayımlandı. "Savaş Emek Kitabı - Gel Ey Seher" adlı biyografik bir nehir söyleşi kitabı ve "Hayal Hızı Çetesi İnsanın Atasını Arıyor" adlı bir çocuk kitabı bulunuyor.